Zahraniční

INCIDENT: Stíhací letoun NATO se snažil přiblížit k letadlu ruského ministra obrany

Ministerstvo obrany Ruska v úterý zveřejnilo video z incidentu, ke kterému došlo nad Baltským mořem. Stíhací letoun F-18 vzdušných sil NATO se na něm snaží přiblížit k letadlu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu.

Musely zasáhnout ruské stíhačky

Jak vyplývá ze zprávy ruského Ministerstva obrany, k incidentu došlo v úterý 13. srpna, když letadlo s ministrem mířilo s doprovodem dvou stíhacích letounů Su-27 Baltského loďstva z Kaliningradu do Moskvy. K letadlu ministra Šojgu se pokusil přiblížit stíhací letoun F-18, nicméně piloti ruského Su-27 letoun vytlačili a nenechali ho, aby se přiblížil. Šojgu pracovně navštívil Kaliningrad, kde se zúčastnil slavnostního pokládání základního kamene pobočky Nahimovské vojenské námořní školy.

Opakované provokace

Před dvěma lety došlo k podobnému incidentu. K letadlu s ruským ministrem obrany se pokusil přiblížit stíhací letoun F-16 vzdušných sil NATO. Mezi ním a letadlem ministra obrany Ruska proletěl těžký stíhač Su-27, který doprovázel ministrovo letadlo. Su-27 zamávalo křídly a demonstrovalo zavěšené rakety. Je to signál, který je všeobecně používán mezi vojenskými piloty.

Rudolf Hruboň