Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Domácí

IMIGRACE: Zeman podepsal novelu o vyhoštění odsouzených cizinců. Má to ale háček

Vyhoštění cizinců, kteří byli v Česku opakovaně odsouzeni pro úmyslný trestný čin, se urychlí. Ale jen do tzv. “bezpečných zemí”. Novelu cizineckého zákona podepsal prezident Miloš Zeman.

Urychlení vyhoštění

Vyhoštění opakovaně odsouzených cizinců by se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mělo díky novele zkrátit na nejvýše půl roku. Soudy včetně Nejvyššího správního soudu totiž budou mít na rozhodnutí o cizincově odvolání nejvýše 90 dní. Nyní může řízení o zrušení cizincova povolení k pobytu trvat podle ministra i déle než dva roky. Repatriace cizince ale nebude možná do zemí, které ČR nepovažuje za bezpečné a kde by mu hrozila újma na zdraví, což jsou často země, ze kterých do Evropy přichází nejvíce nelegálních imigrantů.

Pracovní víza na omezenou dobu

Novela také umožní vládě zavést mimořádná pracovní víza na omezenou dobu jednoho roku. Vláda tak podle něj bude moci pružně reagovat na potřeby trhu. Bude moci stanovit kvóty pro ekonomické migranty. Novela počítá také se zavedením povinných integračních kurzů pro zahraniční pracovníky. Kurzy mají podle tvůrců zákona “pomoci cizincům orientovat se v novém prostředí, seznámit je s právy a povinnostmi nebo s místními poměry a zvyklostmi a se základními hodnotami ČR i EU.”

Rudolf Hruboň