Kapitánka pašerácké lodi Sea Watch 3 Carola Racketová; Foto: Paul Lovis Wagner (Sea-Watch.org) / Wikimedia Commons

Kapitánka pašerácké lodi Sea Watch 3 Carola Racketová; Foto: Paul Lovis Wagner (Sea-Watch.org) / Wikimedia Commons

Zahraniční

IMIGRACE: Zachraňovat uprchlíky z moře je legální, rozhodl italský nejvyšší soud

Carole Racketeovou, která s lodí Sea Watch 3 v loňském roce zakotvila bez povolení u ostrova Lampedusa a převážela migranty, údajně italská policie neměla právo zatknout. Rozhodl o tom tamní nejvyšší soud. Uvádí se to v článku italského listu la Repubblica (viz ZDE).

Kapitánka vyhrála

“Italský nejvyšší soud dnes potvrdil, že jsem neměla být zadržena v červnu kvůli záchraně života. Toto je důležitý rozsudek pro všechny aktivisty na moři,” napsala kapitánka Carole Racketeová v pátek na svůj Twitter. Evropská unie by podle ní měla také provést reformu směrnice o zločinech solidarity. “Nikdo by neměl být stíhán za pomoc lidem v nouzi,” doplnila kapitánka.

Pašování kriminálníků

Kapitánka lodi Sea Watch 3 v červnu loňského roku při jedné ze svých mnoha plaveb pro africké imigranty převážela do Evropy 50 lidí. Upozornila na sebe, když vyhlásila nouzový stav i přesto, že jí byl zakázán vstup do italských vod. Migranty poté převezla policie do uprchlického centra a Racketeovou odvezli do vězení. Z něj ji poté pustili v červenci. Jak se ukázalo později, mezi imigranty byli rovněž tři obchodníci s lidmi, obvinění z mučení desítek migrantů zřejmě v nelegálním záchytném táboře v Libyi, znásilňování, únosů a také vraždy (viz ZDE). Po zabavení lodi Sea Watch 3 se začala Racketeová angažovat v módním ekologickém aktivismu (viz ZDE).

Rudolf Hruboň