Carole Racketeovou, která s lodí Sea Watch 3 v loňském roce zakotvila bez povolení u ostrova Lampedusa a převážela migranty, údajně italská policie neměla právo zatknout. Rozhodl o tom tamní nejvyšší soud. Uvádí se to v článku italského listu la Repubblica (viz ZDE).
Kapitánka vyhrála
“Italský nejvyšší soud dnes potvrdil, že jsem neměla být zadržena v červnu kvůli záchraně života. Toto je důležitý rozsudek pro všechny aktivisty na moři,” napsala kapitánka Carole Racketeová v pátek na svůj Twitter. Evropská unie by podle ní měla také provést reformu směrnice o zločinech solidarity. “Nikdo by neměl být stíhán za pomoc lidem v nouzi,” doplnila kapitánka.
??The Italian Supreme Court confirmed today that I shouldn't have been arrested in June for saving lives.
This is an important verdict for all sea rescue activists!
No one should be prosecuted for aiding people in need. The EU directive on "crimes of solidarity" needs reform.
— Carola Rackete (@CaroRackete) January 17, 2020
Pašování kriminálníků
Kapitánka lodi Sea Watch 3 v červnu loňského roku při jedné ze svých mnoha plaveb pro africké imigranty převážela do Evropy 50 lidí. Upozornila na sebe, když vyhlásila nouzový stav i přesto, že jí byl zakázán vstup do italských vod. Migranty poté převezla policie do uprchlického centra a Racketeovou odvezli do vězení. Z něj ji poté pustili v červenci. Jak se ukázalo později, mezi imigranty byli rovněž tři obchodníci s lidmi, obvinění z mučení desítek migrantů zřejmě v nelegálním záchytném táboře v Libyi, znásilňování, únosů a také vraždy (viz ZDE). Po zabavení lodi Sea Watch 3 se začala Racketeová angažovat v módním ekologickém aktivismu (viz ZDE).
Rudolf Hruboň