Ilustrační foto: Legi-SGS

Ilustrační foto: Legi-SGS

Zahraniční

IMIGRACE: Řecko staví druhý plot na hranici s Tureckem

Řecko chce rozšířit svůj hraniční plot kvůli uprchlíkům na hranici s Tureckem. Vládní úředníci v Aténách v neděli uvedli, že plot se na třech hraničních úsecích prodlouží o 36 kilometrů. Stávající plot by měl být také posílen, uvedl vládní úředník. Uvádí se to v článku na serveru OE24 (viz ZDE).

Obavy z nové vlny uprchlíků

O víkendu napětí na hranici zesílilo. Řecká policie několikrát použila slzný plyn proti migrantům, kteří se pokusili prorazit ploty v hraniční provincii Edirne. Migranti na policisty házeli kameny. Jak bylo oznámeno v neděli z řeckých policejních kruhů, policie na hranicích byla v posledních několika dnech posílena. Na hranici byly také poslány drony a policejní psi. Turecké bezpečnostní síly opakovaně používaly slzný plyn proti řecké pohraniční policii.

Turci hraniční plot poškozují

Atény také obvinily tureckou policii z toho, že poskytovala migrantům nůžky na prostřihování hraničního plotu. Řecká vláda také o víkendu zveřejnila videozáznamy ukazující turecké obrněné vozidlo, které se pokouší prolomit hraniční plot. Turecko znovu obvinilo řecké bezpečnostní síly ze zabití nejméně pěti uprchlíků. Řecko to odmítlo. Turecká hlava státu Recep Tayyip Erdogan prohlásila hranice EU za otevřené minulý týden po eskalaci konfliktu v severní syrské provincii Idlib. To způsobilo silný příliv uprchlíků na turecko-řecké hranici. Desítky tisíc migrantů se pokusily dostat do Řecka a tedy do EU.

Rudolf Hruboň