Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Společnost

IMIGRACE: Příliv nelegálů do ČR loni stoupl. Problémy mají i Kanárské ostrovy

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Problémy s přílivem ilegálních migrantů mají i Kanárské ostrovy.

Nejvíce ilegálů z Ukrajiny

Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců do ČR tvořili Ukrajinci. Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, což představuje více než 25 procent z celkového počtu, dále pak 831 Moldavanů, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti roku 2018 prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Problémy na Kanárských ostrovech

Vláda Kanárských ostrovů se tento týden připojila k naléhavé žádosti Andalusie a Murcie na jihu Španělska, aby jim centrální vláda více pomohla se zvládáním přílivu migrantů z Afriky. Informoval o tom v pátek deník El Mundo. Na Kanárské ostrovy připlulo už asi pětkrát více běženců než za stejné období loni. Od ledna dorazilo na Kanárské ostrovy na 3270 běženců, loni jich za stejné období bylo 590. Kanárské ostrovy leží asi sto kilometrů od marockého pobřeží a běženci je vnímají jako jednu z hlavních cest, jak se dostat z Afriky do některé ze zemí Evropské unie.

Zdroj: Novinky.cz (viz ZDE a ZDE)

Zpracoval Rudolf Hruboň