Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Zahraniční

IMIGRACE: Německo pozastavuje masové poskytování azylu Syřanům

Německo pozastavilo na několik týdnů rozhodnutí o poskytnutí azylu uprchlíkům ze Sýrie, protože německé orgány mají podle zpráv médií přehodnotit bezpečnostní situaci v Sýrii.

Moratorium na deportaci Syřanů

V listopadu 2018 německé úřady prodloužily moratorium na deportaci odmítnutých syrských žadatelů o azyl, včetně známých zločinců, domů do jejich válkou postižené země. Moratorium bylo schváleno v roce 2012 a poté několikrát obnoveno. Rozhodl o tom tehdy německý ministr vnitra Horst Seehofer, známý jinak pro jeho tvrdý postoj k migraci, s odkazem na trvající možné nebezpečí v Sýrii.

Bezpečnostní situace v Sýrii se zlepšila

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) přehodnotil bezpečnostní situaci v Sýrii a v polovině března aktualizoval své instrukce pro udělování azylu. Obsah změn ale zatím není znám a proto se v posledních týdnech odkládá rozhodnutí o azylu, uvádí německá mediální skupina Funke. Jde hlavně o uprchlíky ze Sýrie, kterým je obecně poskytována doplňková ochrana. Ministerstvo vnitra Německa na žádost sdělovacích prostředků objasnilo, že se jedná o případy, pro které by navrhované změny směrnic BAMF byly relevantní. BAMF je podřízen německému ministerstvu vnitra, a právě to má rozhodnout o změně směrnic, což se ale ještě nestalo.

Rudolf Hruboň