Kapitánka pašerácké lodi Sea Watch 3 Carola Racketová; Foto: Paul Lovis Wagner (Sea-Watch.org) / Wikimedia Commons

Kapitánka pašerácké lodi Sea Watch 3 Carola Racketová; Foto: Paul Lovis Wagner (Sea-Watch.org) / Wikimedia Commons

Zahraniční

IMIGRACE: Kapitánka Racketová převážela do Itálie pašeráky, vrahy a mučitele

Kapitánka pašerácké lodi Sea Watch 3 Carola Racketová, která na sebe letos v létě upoutala celosvětovou pozornost agresivním a nezákonným přistáním na italském ostrově Lampedusa s ilegálními migranty na palubě, má další problém.

Spolupráce neziskovek s pašeráky lidí

O vývoji případu píše milánský deník Il Giornale (viz ZDE). Mezi desítkami ilegálních imigrantů na palubě lodi Sea Watch 3, patřící německé nevládní organizaci Sea Watch, byli rovněž tři obchodníci s lidmi, obvinění z mučení desítek migrantů zřejmě v nelegálním záchytném táboře v Libyi, znásilňování, únosů a také vraždy. Jde o jednoho Guinejce a dva Egypťany. Podle tisku je tato jejich kriminální činnost dobře dokumentována. “To nemůžeme vyloučit, ale nemáme o tom žádné spolehlivé informace,” reagoval na zprávu podle německé tiskové agentury DPA mluvčí Sea Watch Ruben Neugebauer.

Změna politiky Itálie po výměně Salviniho

V té době prováděl bývalý ministr vnitra a šéf Ligy Severu Matteo Salvini striktní protimigrantskou politiku, včetně uzavření italských přístavů pro lodě nevládních organizací připlouvajících s migranty. Po nezákonném přistání byla Racketová přechodně zadržena policií, loď zabavena italským státem a migranti skončili v záchytném středisku. Nová ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová podle spolehlivých zdrojů, jak píše deník, požádala, aby se o celé kauze s obviněnými migranty pomlčelo. To se však nestalo a místo toho se celá věc dostala na veřejnost včetně jmen, národnosti a věku obviněných.

Rudolf Hruboň