Uprchlíci ze Sýrie; Foto: Sputnik / Burcu Okutan

Uprchlíci ze Sýrie; Foto: Sputnik / Burcu Okutan

Zahraniční

IMIGRACE: Hranice Turecka s EU překročilo již přes 76 tisíc uprchlíků

Turecký ministr vnitra Sulejman Sojlu uvedl, že poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan informoval o rozhodnutí Ankary otevřít hranice země s EU, je překročilo již 76 358 migrantů.

Turecko již nezadržuje migranty

Erdogan již dříve prohlásil, že jeho země otevřela své hranice s EU pro syrské uprchlíky. V sobotu večer pak Sojlu informoval, že Turecko opustilo již přes 47 tisíc migrantů. „K 9.55 hod činí počet migrantů, kteří opustili naši zemi přes Edirne (provincie na severozápadě Turecka hraničící s Řeckem a Bulharskem), 76 358 lidí,“ stojí v dnešním prohlášení ministra vnitra na Twitteru.

Země, které sousedí s Tureckem, následně informovaly o zpřísnění kontroly na hranicích. Turecko tak rezignovalo na dohodu s EU z března roku 2016 ohledně společného plánu boje proti migrační krizi. Šlo mimo jiné o poskytování finanční pomoci Ankaře při přijímání uprchlíků, návratu do Turecka všech nelegálních přistěhovalců, kteří přišli do Řecka z tureckého území, a přijímání legálních syrských uprchlíků z Turecka do EU podle formule „jeden za jednoho“.

Orbán posiluje bezpečnost hranic

Maďarský premiér Viktor Orbán se rozhodl posílit ochranu hranic a věnovat zvláštní pozornost migrační cestě na Balkáně poté, co jej Tayyip Erdogan informoval, že Turecko otevírá hranice pro uprchlíky. Maďarská vláda v pátečním prohlášení uvedla, že Orbán vedl telefonický rozhovor s tureckým vůdcem Tayyipem Erdoganem. Během něj dotyční diskutovali o situaci v Sýrii a o otázce migrace.

Reakce Slovenska

Na tuto situaci zareagoval i slovenský premiér Peter Pellegrini na sociální síti, kde zveřejnil video, ve kterém promlouvá k občanům. Jsme připraveni kdykoliv posilnit našimi policejními složkami ochranu jižní schengenské hranice v Maďarsku, která je i naší hranicí. A stejně tak si všechny své povinnosti plní i na východní hranici s Ukrajinou a všechny bezpečnostní složky na Slovensku,“ uvedl premiér.

Rudolf Hruboň