Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Společnost

IMIGRACE: Evropa je pod tlakem pašeráckých gangů

Současná situace na maďarských hranicích je zralá pro opakování migrační krize z roku 2015. Země je nyní v “krizovém stavu” a na západním Balkánu je shromážděno více než 100 000 migrantů. V dalších zemích Evropy to není lepší. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Obnovené toky ilegální migrace

Ačkoli “je situace ještě stále pod kontrolou”, začíná se “podobat velké migrační krizi v roce 2015,” uvádí Szilárd Németh, vysoký úředník maďarského ministerstva obrany. A dodal, že pokud bude těmto migrantům “umožněno” se přesunout k maďarské hranici, “bude to velký problém, a my se na tuto možnost musíme připravit.” Maďarsko není v této situaci samo: Obnovené toky ilegální migrace se snaží zastavit hraniční orgány v mnoha zemích Evropské unie. Podle Mezinárodní organizace pro migraci vstoupilo během roku 2019 do EU ilegálně více než 126 500 migrantů z Afriky, Asie a Středního východu.

Ilegální imigrace v celé Evropě vesele pokračuje. Například ve Francii bylo podle policejního webu France Bleu v roce 2019 zatčeno téměř 20 000 ilegálních migrantů a 189 pašeráků lidí.

V Británii informoval deník The Telegraph, že albánští pašeráci lidí umisťují své reklamy do sociálních médií, včetně Facebooku, a inzerují tak svou schopnost dopravit migranty do Evropy. Reklamy jsou doprovázeny komentáři “spokojených” zákazníků ve stylu portálu TripAdvisor.

The Telegraph citující policejní zdroje také uvedl, že gangy pašeráků lidí nyní generují zisk až 7 miliard eur ročně, přičemž migranti za ilegální přepravu do Velké Británie často platí více než 12 000 eur za osobu.

V Itálii uvedl deník Il Giornale, že pašeráci lidí účtují asijským migrantům, které vozí do Evropy na luxusních jachtách, až 10 000 eur za osobu. Tento jev byl popsán jako migrace první třídou: Ne na přeplněných vratkých bárkách nebo na nafukovacích člunech plavících se na Lampedusu, “ale na skutečných jachtách” se vším komfortem.

Ve Španělsku nízké tresty za převaděčství odrážejí shovívavost španělské justice, která, jak se zdá, gangy k pašování lidí spíše povzbuzuje, než aby je odrazovala.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň