Je to jen 6 let, kdy Evropská unie tvrdě kritizovala Maďarsko za stavbu plotů proti nelegálním imigrantům. Když stejné ploty nyní staví Litva, vše je v pořádku a evropští politici se dokonce přijeli osobně podívat. Upozorňuje na to ve svém komentáři šéfredaktor Lidových novin István Léko (viz ZDE).
Není plot jako plot
Místo toho, aby Litevci v souladu s evropskými hodnotami vítali na hranicích přicházející migranty jídlem, značkovým oblečením, květinami a plyšovými zvířátky, vláda ve Vilniusu okamžitě začala na hranici s Běloruskem budovat 510 kilometrů dlouhou provizorní bariéru z ostnatých žiletkových drátů až do výšky 180 centimetrů. Pohraničníci ve spolupráci s armádou se chystají postavit i pevný plot. Ve snaze zadržet ilegální migranty bude Litvě pomáhat i Evropská unie a Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).
Závody na novou minulost
Evropská unie rozjela výrobu v Závodech na novou minulost na plné obrátky. Nová minulost znamená, že když v roce 2015 nějaký členský stát Evropské unie bránil svoje hranice před nelegálními migranty s plotem z ostnatého drátu, pošlapával lidská práva, ale když stejná překážka vzniká v roce 2021, je to v naprostém pořádku. Plot proti migrantům na hranicích Litvy a Běloruska nekritizují ani západní neziskové organizace, nejezdí sem demonstrovat ani aktivisté. Evropský parlament neschvaluje odsuzující rezoluce proti Litvě proto, že tamní vláda pošlapává evropské hodnoty.
Politika dvojího metru
Zatímco plot na hranici mezi Maďarskem a Srbskem podle pokrokových politiků a aktivistů před šesti lety symbolizoval nacismus a xenofobii, stejná překážka na východních hranicích Litvy se dnes staví ve jménu svobody a demokracie. Nelegální migranti, kteří se snažili dostat do Evropské unie přes Balkán, byli před šesti lety vítáni, avšak ty, kteří se na hranici Běloruska s Litvou snaží o to samé v současnosti, je třeba všemi prostředky zastavit. Kdo jim vysvětlí, proč pro ně najednou platí dvojí metr?
Zpracoval Rudolf Hruboň