Pohled na leteckou základnu Kadena na Okinawě; Foto: CIA / Wikimedia Commons

Pohled na leteckou základnu Kadena na Okinawě; Foto: CIA / Wikimedia Commons

Zahraniční

IGNORANCE: Japonci žádají zrušení americké vojenské základny. Marně

Japonský ostrov Okinawa bude nejspíš nadále hostit americkou vojenskou základnu Futenma. Ta se jen přesune do méně hustě osídlené oblasti. Vláda v Tokiu hodlá v přemísťování pokračovat navzdory referendu, ve kterém obyvatelé Okinawy základnu odmítli. Uvádí se to v článku německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (viz ZDE).

Vláda nebude respektovat výsledky referenda

Premiér pravicové vlády Šinzó Abe dal totiž v pondělí najevo, že právně nezávazné referendum nezmění plán přestěhovat leteckou základnu Futenma. „Nemůžeme se vyhnout nutnosti přesunu Futenmy, která je označována za nejnebezpečnější základnu na světě,“ prohlásil Abe podle agentury Reuters.

Přes 70 procent účastníků lidového hlasování na Okinawě odmítlo výstavbu základny na novém místě. Obyvatelé jihojaponského ostrova by nejraději, kdyby od nich základna úplně zmizela. Na Okinawě je podle některých zdrojů až 32 amerických základen a přebývá tam zhruba polovina z přibližně 50 000 amerických vojáků v Japonsku.

Opozice podporuje zrušení základny

Účast v referendu byla 53 procentní. Proti stěhování základny vystupuje i guvernér Okinawy Denny Tamaki a opoziční Konstitučně demokratická strana. Tamaki vyzval Abeho vládu, aby začala jednat o uzavření Futenmy a ustoupila od jejího přesunu do zátoky Henoko.

S přesunem Futenmy počítá japonsko-americká dohoda z roku 2006. Domorodci na Okinawě proti základně v minulosti opakovaně protestovali. Spojují si ji totiž s hlukem, znečištěním, nehodami i kriminalitou. Návrh přemístit Futenmu vznikl už v roce 1996, kdy ostrovem zmítaly protesty kvůli hromadnému znásilnění japonské školačky americkými vojáky.

Rudolf Hruboň