Ilustrační foto: JOURNAL / Artem Korotaev

Ilustrační foto: JOURNAL / Artem Korotaev

Zahraniční

IDNES.CZ: Sankce pomohly ruským producentům potravin postavit se na vlastní nohy

V důsledku protiruských sankcí a odvetného zákazu dovozu západních potravin do Ruska došlo k rozvoji ruského potravinářského průmyslu. Rusko je čím dále tím více v potravinách soběstačné a dovoz už nepotřebuje. Uvádí se to v článku na serveru iDNES.cz (viz ZDE).

Problémy byly jen pár týdnů

Rusko jako protiopatření vůči západním sankcím zavedlo zákaz dovozu ovoce, zeleniny, mléčných a masných výrobků a potravin na své území. „Několik týdnů byla velká krize – nebyly saláty, běžné sýry. Předtím se z Unie dovážely hlavně sýry, mléčné produkty, maso se vozilo z Jižní Ameriky, Kanady, Austrálie,“ vzpomíná Vít Neiser, který osmým rokem řídí pětihvězdičkový hotel Mamaison Pokrovka v centru Moskvy, patřící do realitního impéria CPI miliardáře Radovana Vítka.

„Dovoz už nepotřebují“

Po zavedení sankcí Rusko začalo v rámci politiky náhrady dovozu – „importozaměščenija“ – dotovat místní zemědělství. Koncerny ze západní Evropy si s embargem poradily – založily společné podniky s ruskými firmami, takže dovozní sankce pociťují minimálně. „Například Danone. Nakoupili technologie, přivezli Italy a Francouze, kteří tu začali pro ruské firmy pracovat a vyrábět. Dnes tu koupíte ruskou mozzarellu, kozí sýry, tvrdé i zralé sýry. Dovoz moc nepotřebují,“ říká Neiser. Ovoce a zelenina se dováží z bývalých sovětských republik a jihu Ruska.

Západní pragmatismus

Čeští podnikatelé v Rusku by uvítali větší podporu ze strany českých politiků. „Ministři z Německa a Francie jsou tu minimálně jednou měsíčně. U nás se příliš směšuje politika s byznysem. Němci to dělají jinak – dělají zvlášť politiku a zvlášť byznys,“ podotýká Neiser. Připomíná, že na letošním otevření továrny Mercedes dorazil německý ministr průmyslu, generální ředitel Mercedesu a společně s prezidentem Putinem podepisovali kapotu nového vozu.

Rudolf Hruboň