“Ohromná a zatím prakticky nedotčená ložiska železné rudy, mědi, kobaltu, zlata a lithia, která v Afghánistánu popsali američtí a britští geologové, jsou možná ještě bohatší, než se původně očekávalo. Hodnota surovin by mohla dosáhnout až 3 bilionů amerických dolarů”, jak se píše v článku na serveru iDnes.cz (viz ZDE).
Zatím nebezpečný byznys
“Ložiska jsou rozptýlená prakticky po celé zemi, včetně oblastí na jihu a východě země, kde se v současnosti vedou ty nejtvrdší boje mezi mezinárodními a vládními silami na jedné straně a povstaleckým hnutím Tálibán na druhé. Otázkou zůstává, zda afghánská vláda bude schopná západním těžařským společnostem garantovat bezpečnost”, pokračuje článek. “Bezpečnost je naprosto klíčová otázka pro využití těchto nerostných bohatství,” konstatoval Libor Frank z Ústavu strategických studií. Tady by podle Franka měly důležitou roli alespoň v počátcích sehrát mezinárodní jednotky NATO a potažmo také afghánské bezpečnostní síly.
Nejdřív zlato, měď a železo
“Afghánské zásoby železné rudy jsou považovány za největší nevyužité naleziště v celé Asii. Sověti v roce 1960 v rozsáhlé studii odhadli zásoby na 1,8 miliardy tun rudy. Relativně brzy by také mohla začít těžba zlata v provincii Badakšán nebo mědi z naleziště Balkap. To je ale podmíněno, zvláště v případě hornaté provincie Badakšán, masivními investicemi do infrastruktury. V zemi prakticky chybí síť silnic a železnic i zdroje energie”, uvádí dále článek.
Úřady s korupční nálepkou
“Nadšení z objeveného afghánského bohatství brzdí nelichotivá korupční nálepka tamější loutkové vlády a úřadů. Podle expertů nemusí být Čína kromě Západu v čele s USA jediným vážným hráčem o možnost v Afghánistánu dolovat. Po nalezištích už pokukuje údajně také Rusko”, uzavírá článek.
Rudolf Hruboň