Bývalý vůdce spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář; Foto: Ibra Ibrahimovič / Wikimedia Commons

Bývalý vůdce spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář; Foto: Ibra Ibrahimovič / Wikimedia Commons

Domácí

HULVÁTSTVÍ: Lídr spolku Milion chvilek roztrhal Ústavu ČR

Aktivista a předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář pronesl včera na konci protestního pochodu projev, po němž roztrhal Ústavu České republiky. Vyvolal tím kritiku na sociálních sítích.

„Je mi jasný, že mě zítra nařknou ze zneuctění ústavy”

Kontroverzní spolek Milion chvilek pro demokracii uspořádal včera protestní pochod, kterého se zúčastnilo jen několik tisíc lidí. Na konci dorazili protestující na Hradčanské náměstí, kde Minář pronesl krátký projev: „Přišli jsme na Hrad. A co jsme sem přinesli?“ zeptal se. „Trenky,“ zaznělo z davu. „To je pravda, ale kromě toho hlavně vzdor, vděčnost, naději, odhodlání a také Ústavu ČR,“ řekl Minář a následně ústavu symbolicky roztrhal. „Je mi jasný, že mě zítra nařknou ze zneuctění ústavy, ale je horší ji roztrhat, nebo se jí neřídit?“ řekl Minář z odkazem na přístup prezidenta Miloše Zemana při odvolání ministra kultury.

“Znevážení symbolu naší země”

Na tento čin Mináře na Facebooku zareagovala např. poslankyně Poslanecké sněmovny PČR a zástupkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová Zahradníková a označila ho za „projev neomluvitelného hulvátství“„A pokud si pan Minář (Milion chvilek) myslí, že účel světí prostředky, tak tímto aktem pouze potvrdil, že o demokracii neví vůbec nic. Znevážení symbolů naší země je ubohé svinstvo, i kdyby stokrát bylo míněno v dobré víře. A žádná symbolika to neomluví. Co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim,” napsala.

Roztrhat Ústavu České republiky, nejvyšší zákon naší země, je projev neomluvitelného hulvátství. A pokud si pan Minář…

Zveřejnil(a) Zuzana Majerová Zahradníková dne Čtvrtek 22. srpna 2019

 

„Vědí účastníci těchto akcí, koho vůbec podporují?“

ptá se poslankyně Karla Maříková (za SPD) na svém Facebooku.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1147500022116039&id=614434815422565

 

“Začínám se bát o demokracii”

K incidentu se také vyjádřila poslankyně Barbora Kořanová (za ANO): “Roztrhat Ústavu České republiky před sídlem nejvyššího ústavního činitele a jedním ze symbolů české státnosti považuji za elementární neúctu, pokud se takový člověk staví do role ochránce demokracie, tak se o tu demokracii vážně začínám bát,“ uvedla.

Roztrhat Ústavu České republiky před sídlem nejvyššího ústavního činitele a jedním ze symbolů české státnosti považuji…

Zveřejnil(a) Barbora Kořanová dne Čtvrtek 22. srpna 2019

 

Rudolf Hruboň