Tento týden došlo v kauze Huawei k obratu. Zatímco americký ministr Mike Pompeo ještě setrvačností vyzýval země EU ke zrušení obchodu s touto firmou, Velká Británie prohlásila, že pro ni Číňané nebezpečí nepředstavují.
Uměle vyvolaná kauza
Kauzu této čínské technologické společnosti vyvolaly uměle Spojené státy ve druhé polovině minulého roku. Jejich nevraživost vůči této firmě souvisí evidentně s tím, že právě v průběhu minulého roku se firma Huawei dostala na druhé místo v prodejních mobilních telefonů na světě, když předčila americký Apple. Američané obviňují stále dosud bez jediného důkazu Huawei z možné špionáže prostřednictvím jejich výrobků.
Připojily se jen některé země
Spojené státy následovaly některé další státy a mezi nimi překvapivě i Česká republika. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) asi potřeboval na sebe upozornit a přesvědčit politiky o své užitečnosti, když nepromyšleně a opět bez důkazů vydal obdobné varovné prohlášení jako Američané. Počet zemí, které byly ochotny se zapojit do této kampaně, se ale dále již podstatně nerozšiřoval a překvapivě ji odmítly i někteří blízcí spojenci Washingtonu, jako Německo a nově i Velká Británie.
Británie zvládá rizika kolem Huawei a nemá důkazy o špehování
Velká Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích komunikačních sítích. Uvedl to tento týden šéf britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) Ciaran Martin. Británie podle něj zatím nezaznamenala žádné důkazy nekalých aktivit tohoto podniku. Britská vláda by měla v březnu nebo v dubnu dokončit revizi své politiky v oblasti bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G). Martinova slova ale podle agentury AP naznačují, že nepovažuje za nutné firmu Huawei z budování komunikačních sítí vyloučit.
Budeme za užitečné idioty?
V pátek přišla překvapivá zpráva, že i americký prezident Donald Trump v nejbližších týdnech s prokuraturou a ministrem spravedlnosti Williamem Barrym projedná možnost zrušení obvinění vznesených vůči čínské společnosti Huawei (viz ZDE). V souvislosti s probíhajícími rozhovory mezi USA a Čínou ve věci dalších obchodních vztahů to vypadá, že to Američané s útokem vůči jedné z největších čínských firem opravdu přehnali a u Číňanů narazili. Nakonec to může dopadnout tak, že kampaň proti Huawei bude Američany zahrána “diplomaticky” do autu a my budeme za užitečné idioty, kterým zůstane v ruce “Černý Petr” v podobě arbitráže, ve které můžeme přijít až o 40 miliard korun.
Rudolf Hruboň