Ren Zhengfei, zakladatel firmy Huawei; Reprofoto: YouTube.com

Ren Zhengfei, zakladatel firmy Huawei; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

HUAWEI: Zakladatel brání firmu i svou dceru – „USA nás nerozdrtí“

Zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei Žen Čeng-fej prohlásil, že zatčení své dcery, finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou, pokládá za politicky motivované. Kritizoval tlak Spojených států a zdůraznil, že USA nejsou schopny jeho firmu zničit. Uvedl to v rozhovoru pro BBC (viz ZDE).

Politicky motivované počínání

„Zaprvé mám námitky proti tomu, co USA udělaly. Tento typ politicky motivovaného počínání je nepřijatelný,“ řekl Žen Čeng-fej k zatčení dcery. Kanada zadržela Meng Wan-čou 1. prosince na žádost Spojených států, kde je finanční ředitelka společnosti obviněna z praní peněz, podvodu, krádeže obchodních tajemství a porušování sankcí proti Íránu. Huawei popírá, že by se dopustila čehokoliv špatného.

„Není způsob, jak by nás USA mohly rozdrtit“

„Není způsob, jak by nás USA mohly rozdrtit,“ prohlásil zakladatel Huawei dále. „Svět nás nemůže opustit, protože jsme pokročilejší,“ míní. „Pokud světla zhasnou na západě, východ bude stále zářit. Pokud na severu zavládne tma, bude tu ještě jih. Amerika není svět, Amerika je jen část světa,“ prohlásil. Připustil nicméně, že případná ztráta zákazníků by mohla mít značný dopad.

Popřel vazby na vládu i špehování

Huawei, která je největší čínskou soukromou společností, se ocitla v centru podezření kvůli údajným vazbám na čínskou vládu. USA a další státy vyjadřují obavy, že její technologie mohou být zneužity čínskými zpravodajskými službami k špehování. Žádné konkrétní důkazy ale dosud nepředložily.

Žen ujišťoval BBC, že špehování představuje riziko, které nechce podstoupit, a že žádná „zadní vrátka“ neinstaluje. „Nechceme riskovat znechucení naší země a našich zákazníků po celém světě kvůli něčemu takovému,“ tvrdil. „Naše společnost se nikdy nedopustí špionáže. Pokud by se tak stalo, podnik bych zavřel.“

Součást obchodní války s Čínou

Kampaň proti firmě Huawei je součástí obchodní války, kterou od loňského roku vedou Spojené státy s Čínou. Prezident Donald Trump tak reagoval na to, že čínská ekonomika již výkonností dlouhodobě překonává stále více pokulhávající ekonomiku americkou. Číňané jsou navíc jedněmi z největších amerických věřitelů, když mají v držení spoustu amerických státních dluhopisů, které vydávají Spojené státy na financování jejich gigantického a stále se zvyšujícího státního dluhu.

Rudolf Hruboň