Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Domácí

HUAWEI: Stát může zaplatit až 40 miliard za chybné rozhodnutí úředníků z NÚKIB

Pokud náš stát nedokáže u soudu, popř. arbitráže, obhájit varování před Huawei vydané státními úředníky z NÚKIB, ČR může přijít až o 40 miliard korun. Uvedl to server Lidovky.cz (viz ZDE).

Narůstající špionománie

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) následoval bezhlavě a nepromyšleně při vydání “varování” Spojené státy, které zahájily tažení proti čínské firmě Huawei již zhruba v polovině loňského roku, kdy Huawei překonal v prodeji chytrých telefonů americkou firmu Apple. Od té doby se američtí politici snaží čínského telekomunikačního giganta dehonestovat s poukazem na údajná bezpečnostní rizika spojená s používáním výrobků této firmy. Kampaň se dostala do osobní roviny, když byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a dcera zakladatele firmy Meng Wanzhou, kde čelí případnému vydání do USA za údajné podvody a porušení sankcí vůči Íránu.

Obvinění mnoho, důkazy žádné

Celá kampaň proti firmě Huawei ale stojí na “hliněných základech”, když zatím nebyl světové veřejnosti předložen jediný konkrétní důkaz o údajném nebezpečí špionáže prostřednictvím výrobků této firmy.Kampaň proti firmě Huawei je součástí obchodní války, kterou od loňského roku vedou Spojené státy s Čínou. Prezident Donald Trump tak reagoval na to, že čínská ekonomika již výkonností dlouhodobě překonává stále více pokulhávající ekonomiku americkou. Číňané jsou navíc jedněmi z největších amerických věřitelů, když mají v držení spoustu amerických státních dluhopisů, které vydávají Spojené státy na financování jejich gigantického a stále se zvyšujícího státního dluhu.

Státní úředníci nejsou téměř za svá chybná rozhodnutí postižitelní

Zkušenosti z novodobé historie České republiky ukazují, že ani za nejzávažnější chyby státních úředníků, za které musela následně ČR zaplatit miliardová odškodnění, nebyl nikdy daný úředník významně potrestán. Zákon č. 82/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím dává sice státu možnost vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. Ale bohužel zde není politická vůle odškodnění od viníků alespoň vymáhat, i když její uhrazení není často reálné, vzhledem k výši způsobených škod. Pokud by se zjistilo, že úředníci NÚKB udělali chybu, když neuváženě vydali prohlášení bez důkazů, hrozí jim maximálně propuštění. Vymoci po nich firmou Huawei případně vysouzené odškodnění v řádu miliard korun je samozřejmě nereálné.

-rh-