Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Ekonomika

HUAWEI se stal největším výrobcem smartphonů na světě

Čínský výrobce se stal v dubnu největším výrobcem smartphonů na světě a překonal tak své rivaly Samsung a Apple. Huawei vděčí za úspěch především čínským spotřebitelům a paradoxně také pandemii COVID-19, která oslabila prodeje konkurence. Uvádí se to v článku specializovaného serveru Gizmo China (viz ZDE).

Nemožné se stalo realitou

Poté, co byl Huawei americkou vládou zařazen na černou listinu, čímž mu bylo znemožněno obchodovat s firmami pocházejícími z USA, se zdál dávný cíl čínské společnosti stát se největším výrobcem smartphonů na světě prakticky nedosažitelným. Podle informací gizmochina.com, jenž obdržel zprávu od viceprezidenta výzkumné společnosti Counterpoint, se však nemožné stalo skutečností. Huawei získal prvenství během dubna letošního roku, kdy získal 19% podíl na trhu, zatímco Samsung měl „pouze“ 17 %.

Pomohl zejména čínský trh

Za tento úspěch vděčí Huawei zejména podpoře čínských spotřebitelů, kteří preferovali telefony této značky před ostatní (zejména zahraniční) konkurencí. Situace způsobená pandemií COVID-19 navíc zasáhla prodeje Samsungu na trzích, jako je Indie, USA, Latinská Amerika a také velké části Evropy. Čínský trh se však již v březnu z koronaviru začal vzpamatovávat, díky čemuž Huawei získal převahu. Podle gizmochina.com lze v následujících měsících očekávat, že otěže zpátky převezme Samsung. Americký Apple zůstává až třetí.

Rudolf Hruboň