Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Zahraniční

HUAWEI: Němci nevěří americkým “důkazům” o údajné špionáži

Americké důkazy o špionáži ze strany čínské telekomunikační společnosti Huawei, které Bílý dům považuje za “jasné,” německé tajné služby nepřesvědčily. Informuje o tom deník Süddeutsche Zeitung (viz ZDE).

Američané se nevzdávají

Američtí představitelé se snaží neustále přesvědčit evropské spojence, aby nespolupracovali s firmou Huawei při výstavbě mobilních sítí páté generace (5G). Naposledy tak učinili na mnichovské bezpečnostní konferenci. Například americký ministr zahraničí Mike Pompeo tam Huawei označil za “trojského koně čínských zpravodajců.” Aby Washington o důvodnosti svých obav, které čínská společnost označuje za neopodstatněné, přesvědčil Berlín, vyslal do Německa v prosinci speciální delegaci. Ta představila údajné důkazy, které měly Němce přesvědčit.

Němečtí zpravodajci důkazy nevidí

Němečtí zpravodajci ale žádný takový jasný důkaz zatím nevidí. Navíc podle německých médií velké pochybnosti o amerických tvrzeních vyslovovali i zástupci německého kabinetu na mnichovské bezpečnostní konferenci. Jeden z vysokých vládních činitelů v této souvislosti dokonce hovořil o propagandě. Německá vláda zatím nepočítá s tím, že by Huawei z výstavby sítě 5G vyloučila, chce ale nastavit přísné bezpečnostní parametry. Čína americká tvrzení označuje rovnou za lži, které mají zpomalit její rozvoj a pomoci americké ekonomice.

Uměle vyvolaná kauza

Kauzu čínské technologické společnosti Huawei vyvolaly uměle Spojené státy ve druhé polovině roku 2018. Jejich nevraživost vůči této firmě souvisí evidentně s tím, že právě v roku 2018 se firma Huawei dostala na druhé místo v prodejních mobilních telefonů na světě, když předčila americký Apple. Američané obviňují Huawei stále dosud bez jediného důkazu z údajné špionáže prostřednictvím jejich výrobků. Spojené státy následovaly některé další, na nich politicky závislé státy, mezi nimi bohužel i Česká republika, zatímco většina evropských států přistupuje k Huawei nezaujatě, stejně jako Německo.

Rudolf Hruboň