Angela Merkelová; Foto: FNDE / Wikimedia Commons

Angela Merkelová; Foto: FNDE / Wikimedia Commons

Zahraniční

HUAWEI: Merkelová usiluje o anti-špionážní dohodu s Čínou

Německá kancléřka Angela Merkelová usiluje o uzavření anti-špionážní dohody s Čínou, která by zajistila, že Německo nebude muset vyloučit Huawei ze staveb komunikačních sítí páté generace (5G) v zemi kvůli obavám ze špionáže. Uvedl to ve svém článku německý magazín WirtschaftWoche (viz ZDE).

Poradce Merkelové byl v Číně

“Ekonomický poradce Merkelové Lars-Hendrik Röller byl nedávno v Číně, kde jednal o dohodě,” citoval list zdroje. Spolková vláda se chce vyhnout zákazu Huaweie v Německu, protože se obává odvetných opatření pro své podniky v Číně. Americká vláda je však k přístupu Německa velmi kritická, dodal list.

Uměle vyvolaná kauza

Kauzu čínské technologické společnosti Huawei vyvolaly uměle Spojené státy ve druhé polovině minulého roku. Jejich nevraživost vůči této firmě souvisí evidentně s tím, že právě v průběhu minulého roku se firma Huawei dostala na druhé místo v prodejních mobilních telefonů na světě, když předčila americký Apple. Američané obviňují stále dosud bez jediného důkazu Huawei z možné špionáže prostřednictvím jejich výrobků.

Připojily se jen některé země

Spojené státy následovaly některé další, na nich politicky závislé státy, a mezi nimi bohužel i Česká republika. Počet zemí, které byly ochotny se zapojit do této kampaně, se ale dále již podstatně nerozšiřoval a překvapivě ji odmítly i někteří blízcí spojenci Washingtonu, jako právě Německo nebo třeba Velká Británie, která prohlásila, že je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích komunikačních sítích.

Rudolf Hruboň