Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Domácí

ODVETA: Huawei hrozí Česku soudy i arbitráží. Oprávněně

Čínská společnost Huawei je připravena se kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před jejími technologiemi bránit u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Společnost to napsala v dopisech adresovaných premiérovi Andreji Babišovi a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi.

Huawei se brání nepodloženému nařčení

Firma uvedla, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“, která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software. „Varování proto není založeno na skutečnosti a výše uvedené zákonné podmínky pro jeho vydání nebyly splněny,“ cituje server z dopisů. Varování NÚKIB firmu vážně poškodilo i v zahraničí, utrpěla kvůli němu ztráty a její značka byla poškozena, napsala Huawei.

Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic. „Spolu se svými externími poradci jsme analyzovali právní možnosti, které by společnost Huawei měla, pokud by nebylo varování zrušeno nebo změněno. V případě nutnosti je připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ uvádí se v dopise.

Narůstající špionománie

Česká republika následuje Spojeném státy, které zahájily tažení proti čínské firmě Huawei zhruba v polovině loňského roku, kdy Huawei překonal v prodeji chytrých telefonů americkou firmu Apple. Od té doby se američtí politici snaží čínského telekomunikačního giganta dehonestovat s poukazem na údajná bezpečnostní rizika spojená s používáním výrobků této firmy. Kampaň se dostala do osobní roviny, když byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a dcera zakladatele firmy Meng Wanzhou, kde čelí případnému vydání do USA za údajné podvody a porušení sankcí vůči Íránu.

Obvinění mnoho, důkazy žádné

Celá kampaň proti firmě Huawei ale stojí na “hliněných základech”, když zatím nebyl světové veřejnosti předložen jediný konkrétní důkaz o údajném nebezpečí špionáže prostřednictvím výrobků této firmy. Kampaň proti firmě Huawei je součástí obchodní války, kterou od loňského roku vedou Spojené státy s Čínou. Prezident Donald Trump tak reagoval na to, že čínská ekonomika již výkonností dlouhodobě překonává stále více pokulhávající ekonomiku americkou. Číňané jsou navíc jedněmi z největších amerických věřitelů, když mají v držení spoustu amerických státních dluhopisů, které vydávají Spojené státy na financování jejich gigantického a stále se zvyšujícího státního dluhu.

Rudolf Hruboň