Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

HŘIB: Za nic nemůžu, nic jsem nevyjednával, lidi nejvíce zajímá sekání trávy. Může za to Babiš

Dříve neznámý lékař, který se na podzim 2018 postavil do čela pražského magistrátu. Mají i Piráti střet zájmů? A jak hlavní město podle něj ovlivní volby do Poslanecké sněmovny? Zdeněk Hřib byl hostem podcastu PoliTalk portálu Novinky.cz (viz ZDE).

Můj střet zájmů to není

V úvodu rozhovoru se Hřib vyjádřil k aféře jeho spolustraníka, pirátského místostarosty Prahy 3 Štěpána Štrébla, který dodává ochranné pomůcky z Číny i úřadům, kde se Piráti podílejí na vládnutí. “Můj střet zájmů to není a pražskou městkou policii neřídím,” odpověděl primátor na dotaz, který se týkal mimo jiné dodávky ochranných pomůcek pro pražské městské policisty.

Koalici jsem nevyjednával

Další dotazy se týkaly stability pražské koalice také v souvislosti s nedávným návrhem volební koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09) na to, aby za podporu odvolání Hřiba dostala pozici vedení pražské kandidátky uskupení Markéta Pekarová-Adamová. “Abych řekl pravdu, tyhle volby jdou úplně mimo mě. Nejsem ani členem týmu, který vyjednával koalici se STAN. Je to záležitost, na kterou nemám čas,” tvrdí Hřib.

Volby v Praze ovlivní Babiš

“Největší problém sněmovních voleb bude, že to Prahu nepochybně nějak poznamená. Budeme do toho zataženi, i když o to nějakým způsobem nestojíme,” uvedl překvapivě Hřib. Když byly krajské volby, měl pan premiér stále potřebu ukazovat na Pražáky, jak to celému národu kazí. Předpokládám, že nyní budeme svědky zase něčeho podobného,” pokračoval pražský primátor ve svých úvahách.

Nejúspěšnější je téma sekání trávy

Na dotaz, zda Praha neřeší více třeba zahraniční politiku než problémy, které v danou chvíli obyvatele nejvíce pálí, Hřib uvedl: Kdybych se měl podívat na sociální sítě na to, který můj příspěvek byl nejúspěšnější, tak to byl ten o správné metodice sekání trávy. Já myslím, že je z těch příspěvků dobře vidět, o čem si Pražané chtějí povídat, protože to komentují, sdílí a tak dále. Je to nějaká aktivita, která vám indikuje významnost toho tématu.”

Zpracoval Rudolf Hruboň