Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

HŘIB MÁ DALŠÍ PROBLÉM: Pirátské IT zakázky zkoumá antimonopolní úřad

Vedení pražského magistrátu v čele s primátorem města Zdeňkem Hřibem (Piráti) si vzal na paškál Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli podezření neoprávněného dělení zakázek. Celkem se jedná o 60 milionů korun. Upozorňuje na to portál Blesk (viz ZDE).

60 milionů za 9 měsíců

Portál Blesk informuje s odkazem na vlastní zjištění, že magistrát rozdával některé zakázky takzvaně „z ruky“, bez soutěže, opakovaně úzkému kruhu firem, a tak konečný součet peněžních objemů místy i násobně převyšuje maximální povolenou částku 2 miliony korun. V průběhu devíti měsíců radnice vedená Piráty takto rozdělila 60 milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže situaci vyšetřuje pro podezření z dělení veřejných zakázek. Všechny zakázky mají shodný popis činnosti: „peníze magistrát vynaložil na projektové řízení pro digitalizaci agend a administrativní podporu projektového managementu“, píše Blesk.

Jinak to prý nejde, tvrdí Hřib

„Za tabulkové platy je bohužel v dnešní době prakticky nemožné získat na úřad nové kvalifikované pracovníky v oblasti IT, a proto je nutné na tyto činnosti využívat také externích služeb,“ cituje portál slova Zdeňka Hřiba, který se takto snaží odvést pozornost od potenciálně nezákonného postupu jím řízeného Magistrátu. “Snažíme se maximálně využívat k realizaci těchto projektů městskou IT společnost OICT, ale někdy to nebylo v minulosti možné,” tvrdí dále primátor. Martin Švanda, tiskový mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, potvrdil, že vyšetřování se skutečně týká možného dělení veřejných zakázek, a to na základě podnětu, který obdržel.

Zpracoval Rudolf Hruboň