Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

HŘIB hledá už DESÁTÉHO PORADCE. Ti stávající stojí Prahu 250 tisíc měsíčně

Na hlavu pražského primátora Zdeňka Hřiba se valí lavina kritiky od zastupitelů hlavního města. Jeho strana totiž nechala zveřejnit inzerát už na desátého poradce primátora.

Uchazeči se musí “ztotožnit s pirátským programem”

„Do týmu primátora (historicky prvního pirátora) hledáme poradce pro oblast PR (z anglického Public Relations, tedy vztahy s veřejností, pozn. red.)! Staň se jím i ty,“ tak zní úvod inzerátu Pirátské strany. Strana dále v inzerátu požaduje filozofické ztotožnění se s pirátským programem, schopnost naučit se používat pirátské systémy a smysl pro humor. Opozice kroutí hlavou nad tím, že Piráti primátorovi Zdeňku Hřibovi hledají poradce, jehož pracovní náplň je totožná s tou, jakou tady vykonávají už dva tiskoví mluvčí. „Ten člověk bude zaměstnancem magistrátu, platit ho budou daňoví poplatníci, inzerát má tedy zadávat magistrát a ne strana Pirátů,” uvedl opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Poradci za čtvrt milionu

Poradci pražského primátora jsou opozici trnem v oku už od chvíle, kdy se Zdeněk Hřib ujal úřadu. Spolu s ním na magistrát přišlo osm poradců, devátý zůstal po předchůdkyni Adrianě Krnáčové. Dohromady stojí měsíčně daňové poplatníky zhruba 250 tisíc. Magistrátní web v sekci oddělení poradců primátora uvádí sedm jmen včetně vedoucí oddělení Martiny Vackové (viz ZDE), ta před časem uvedla, že s dalšími třemi externisty má primátor smlouvy na dohodu o pracovní činnosti.

Hřib tvrdí, že je to prý běžná praxe

Na kritiku primátor Hřib odpověděl: „Je běžnou a logickou praxí, že si primátor či jiný představitel státní správy hledá co nejvíce kvalifikovaný a zároveň loajální tým odborníků, který sdílí podobné hodnoty jako on. Na řízení města se sedmdesátimiliardovým rozpočtem je potřeba kvalitní tým,“ řekl s tím, že v inzerátu je jasně uvedeno, že se jedná o úřední pozici na magistrátu. Televize Nova udělala průzkum mezi hejtmany krajů, které jsou velikostí srovnatelné s hlavním městem a zjistila, že průměrně nemají ani dva poradce (viz ZDE). Někteří nemají dokonce žádného, jako např. hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Více poradců než Hřib měl svého času pouze hejtman Michal Hašek (ČSSD), který jich měl 13.

Rudolf Hruboň