Ilustrační foto: 	Mohsen Atayi / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mohsen Atayi / Wikimedia Commons

Domácí

HOSPITALIZOVANÝCH S COVIDem je více než dvojnásobek, rapidně vzrostly i vážné případy

Počty nakažených rostly téměř ve všech nemocnicích, podobně na tom jsou i vážné případy. Celkově se počet hospitalizovaných s COVIDem v ČR blíží k pětistovce. „Čtvrtina lidí má komplikace nebo těžký průběh nemoci,“ uvádí lékařský statistik Ladislav Dušek. Píše se o tom v článku na serveru iRozhlas (viz ZDE).

Čtvrtina hospitalizovaných má těžký průběh

Třetina nově hospitalizovaných nemá podle Duška vážnější COVIDové problémy, takže nepotřebují podporu kyslíku a relativně rychle jsou propouštěni domů. „Čtvrtina lidí má však komplikace nebo těžký průběh nemoci,“ uvedl šéf lékařských statistiků. Největšímu nárůstu přitom podle ředitele statistického ústavu jednoznačně čelí Jihomoravský kraj a Praha. „I v těchto krajích jsou to ale stále počty, které jsou zvládnutelné,“ míní Dušek.

Kdy Česko zaplní všechny kapacity?

Systém by musela zatížit další zhruba tisícovka lidí, jak uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce šéf České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. V současnosti je podle něj v záloze zhruba tisícovka lůžek intenzivní péče a 720 lůžek s možností podávání kyslíku. Volných je asi 25 procent kapacity. Z nemocnic zní, že rostoucí počet pacientů zvládají, protože na navýšení kapacity je dost prostoru a mají promyšlené, kde budou případná nová lůžka brát.

Zpracoval Rudolf Hruboň