Běloruský extremista Raman Pratasevič; Foto: repro YouTube

Běloruský extremista Raman Pratasevič; Foto: repro YouTube

Zahraniční

HOAX: Zadržený běloruský extremista nemá problémy se srdcem a je v pořádku

Běloruský extremista Raman Pratasevič se v pondělí objevil na videu, kde popřel, že by měl problémy se srdcem, jak tvrdila západní média, a doznal se k organizaci nepokojů. Video zveřejnila běloruská televize. Podle mluvčí běloruského ministerstva vnitra se Pratasevič nachází ve vyšetřovací vazbě v Minsku.

Přiznal se k nezákonné činnosti

Pratasevič se na videu ve vyjádření říká, že se k němu dozorci chovají korektně. Uvedl, že nemá problémy se srdcem, a doznal se k organizování nepokojů. „Pokračuji ve spolupráci s vyšetřováním a přiznávám se k organizaci masových nepokojů (po prezidentských volbách) v Minsku,” říká na videu šestadvacetiletý Pratasevič, který byl zadržen poté, co běloruské úřady pomocí stíhačky přinutily v Minsku přistát letadlo společnosti Ryanair, ve kterém cestoval.

Matka tvrdila že má nemocné srdce

Jeho matka pro západní média původně uvedla, že je její syn údajně v kritickém stavu v minské nemocnici kvůli potížím se srdcem. Tyto informace ale mluvčí ministerstva vnitra vyvrátila. „Internetem se šíří informace, že se nachází v jednom ze zdravotnických zařízení v Minsku. Uvedené informace se nezakládají na pravdě,” prohlásila mluvčí ministerstva. Správa věznice podle ní od novináře neobdržela žádné stížnosti na jeho zdravotní stav.

Zpracoval Rudolf Hruboň