Zdroj: Forum24.cz

Zdroj: Forum24.cz

Zahraniční

HOAX: Ruské vojáky chtěl za válečné veterány prohlásit jen jeden poslanec

Renomovaný slovenský historik, politický analytik a občanský aktivista Eduard Chmelár se věnuje na svém webu tématu spojenému s návrhem komunistického poslance Státní dumy RF ohledně zákona o oprávněnosti okupace Československa v roce 1968 (viz ZDE).

Hysterie vyvolaná pochybným serverem

Slovenský politik hned na začátku svého příspěvku označuje reakci, kterou vyvolal svou patřičnou publikací Forum 24, za paranoidní hysterii. Domnívá se, že je to znepokojující vizitka práce nejen politických špiček, ale i médií. Také upozorňuje na to, že to byl návrh pouze jednoho poslance a celá aféra by za normálních okolností nedosahovala ani rozměrů bouře ve sklenici. Podotkl, že celou kauzu rozpoutal český pravicový web Forum24.cz, který podle mediálního analytika Jana Křečka z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze představuje typický příklad média stranicky zaujatého až angažovaného, u kterého není problém rozeznat, komu pomáhá v dosahování jeho politických cílů (v tomto případě je to ODS).

Nikdo si neověřoval informace

„1. června tohoto roku zveřejnil Forum24.cz článek pod názvem Ruská duma přijme zákon o oprávněnosti okupace Československa v roce 1968. Už titulek byl hrubě zavádějící, přesto s ním česká i slovenská mediální scéna začala zacházet jako s faktem. Porušila tím všechny triviální profesionální pravidla žurnalistiky, včetně nezbytnosti ověřovat informace minimálně ze dvou až tří na sobě nezávislých zdrojích. Je však šílené, pokud si uvědomíte, že lživý článek pochybného webu se stal základem politických prohlášení a rozhodnutí obou státních špiček. A tak český parlament přijal usnesení, v němž odsuzuje odporný pokus legitimizovat okupaci ze strany Moskvy, ačkoli ruské velvyslanectví v České republice o den dříve zdůraznilo, že oficiální pozice Ruské federace k událostem v Československu v roce 1968 je zakotvena v preambuli Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací z roku 1993 a zůstává neměnná,“ poznamenal Chmelár.

Rudolf Hruboň