Foto: repro Google

Foto: repro Google

Zahraniční

HOAX: Na Sibiři v Rusku prý nejsou hašeny lesní požáry

Na českých mainstreamových zpravodajských serverech se objevila před 2 dny falešná zpráva o tom, že požáry, které vypukly na ruské Sibiři, údajně nejsou hašeny. Pravdou přitom je, že u požárů samozřejmě zasahuje spousta oddílů ruských hasičů.

Hoří obrovská oblast

Oblast lesních požárů na území Krasnojarského kraje dnes dosáhla téměř 907 tisíc hektarů, ale lidským sídlům nehrozí žádné nebezpečí. Informovalo o tom regionální lesní požární středisko.„Podle operativních informací, od 9:00 (místního času) 25. července 2019 jsou v regionu lesní požáry, celkem 130 na celkové ploše 906 817 hektarů. Osadám nehrozí žádné nebezpečí,“ uvádí se v prohlášení střediska.

Příčinou jsou silná vedra

Požáry začaly kvůli 30-stupňovým teplotám, větrným nárazům a suchým bouřkám, hlásilo ministerstvo nouzových situací na území Krasnojarska. Podle střediska je v kontrolní zóně 109 požárů na ploše 899 256 hektarů. Střediska požáru se nacházejí na severu regionu v oblastech Evenkiyskij, Kežemskij, Boguchanskij, Abanskij a Taimyrskij. Dodává se, že situace s lesními požáry v regionu je pod kontrolou. Včera Ministerstvo národní obrany Ruska informovalo, že se posílilo seskupení odborníků a technického vybavení. „Na hašení přírodních požárů se podílí více než tisíc lidí a 130 kusů zařízení,“ uvedla tisková služba.

Rudolf Hruboň