Demonstrace stoupenců Pravého sektoru; Foto: All-ukrajinská unie «Freedom», Wikimedia Commons

Demonstrace stoupenců Pravého sektoru; Foto: All-ukrajinská unie «Freedom», Wikimedia Commons

Zahraniční

HNĚDÁ UKRAJINA: Krajní pravice zažívá vzrůstající podporu

Ukrajinská krize vedla k vzestupu krajně pravicových stran. Podle zpravodajské sítě Euronews sobotní shromáždění krajně pravicové politické strany Národní družiny ukazuje, že jim roste podpora vlivem nespokojenosti Ukrajinců s ekonomickou, politickou a bezpečnostní situací v zemi.

Ekonomická krize jako podhoubí neonacismu

Národní družina tuto sobotu uspořádala druhý pochod Kyjevem. Účastnilo se jej třikrát více lidí než minule. Tento fakt byl skupinou velmi vyzdvižen. „ Dnes vidíme, jak je naše hnutí úspěšné,“ prohlásil vůdce Národní družiny, Andrij Bilecký. „Ukrajina je unavená z chaosu, potřebuje lidi, kteří ochrání zemi. A v roce 2019, vy, mladí nacionalisté, máte velký úkol, musíte učinit krok vpřed. Sláva národu“.

Podle Euronews se dá vzrůstající podpora krajně pravicové skupině vysvětlit obtížnou ekonomickou situací Ukrajiny. Pět let po revoluci se země stále potýká se značnou korupcí, nízkými platy i stále probíhajícím konfliktem na východě Ukrajiny. Ukrajinci mají pocit, že politici nedělají dost, aby věci na Ukrajině napravili a proto se obrací k více radikálním skupinám.

Boje na východní Ukrajině vedly k vzestupu krajně pravicových skupin, které se chopily zbraní a šly bojovat s ruskými separatisty. Národní družina je politickým křídlem jedné z těchto krajně pravicových milicí, batalionu Azov, který byl po roce 2015 začleněn do ukrajinské Národní gardy.

Útoky na národnostní menšiny, oslava Banderovců

Dokládá to incident z 7. června loňského roku, kdy členové Národní družiny zničili romské ležení v kyjevském Holosijivském parku. Policie z činu nikoho neobvinila. Jiným takovým dokladem je vyjadřování sympatií řady čelních představitelů Ukrajiny včetně vysoce postavených policejních důstojníků kontroverznímu Stepanovi Banderovi, který za druhé světové války velel ukrajinským fašistům spolupracujícím s německými okupanty proti Rudé armádě. Jeho teroristické bojůvky mají na svědomí desetitisíce brutálně zavražděných Židů, Poláků i volyňských Čechů.

Spolupráce s neonacisty v zahraničí

Podle investigativní skupiny Bellingcat existují doklady spolupráce mezi Azovem a americkými neonacistickými skupinami. Azov je zve na Ukrajinu, aby získaly vojenské zkušenosti v boji proti ruským separatistům. Zároveň se spojuje i s dalšími krajně pravicovými skupinami napříč Evropou. Globálním cílem skupiny má být rozpoutání „konzervativní revoluce“, která zachrání bílou rasu.

Rudolf Hruboň