Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

HLEDÁNÍ BEZPEČÍ: Stále více Švédů se stěhuje do Polska

Stále více Švédů emigruje do Polska. Považují tuto zemi za jednu z posledních bezpečných zemí v Evropě a podle údajů Úřadu pro cizince zaregistrovalo svůj pobyt v Polsku již 2,5 tisíce Švédů. Uvádí se to v článku polského zpravodajského serveru Nasz Dziennik (viz ZDE).

V Polsku hledají bezpečí

Každý rok se přestěhuje do Polska několik stovek Švédů. Před dvěma lety se politický novinář Peter Imanuelsen zeptal Švédů na Twitteru, do které země by bylo nejlepší utéct, aby našli bezpečí a normálnost. 67% z celkem 9.500 respondentů by zvolilo Polsko. Jako hlavní důvod k úniku ze země uváděli jejich bezpečnost a bezpečnost jejich rodin. Cítí se zapomenutí a opomíjení státem, na který si každý zvykl jako na „ochranný“. “To není překvapivé“, říká Jerzy Grunwald, známý polský hudebník, který žil ve Švédsku 45 let. Během této doby se mu podařilo dokonale poznat švédskou realitu, jazyk, právo a politiku. Vrátil se však do Polska, dokonce se chce vzdát švédského občanství.

Hlavní příčina problémů nekontrolovaná imigrace

Jako hlavní příčinu problémů připouští Grunwald nekontrolovaný příliv migrantů z islámských zemí. “Fanatická migrační politika švédské vlády je vedena proti veřejnosti. Práva vlastních občanů jsou omezována ve prospěch uprchlíků. Snižovány jsou výdaje na důchody, na vzdělání, na policii a všechny prostředky jsou vydávány na pomoc přistěhovalcům, lidem, kteří nenávidí naši civilizaci. Já sám jsem byl uprchlík, přistěhovalec, vím, co to znamená, ale nikdy jsem nezamýšlel terorizovat zemi, která mě přivítala,” vysvětluje Grunwald. Odhaduje se, že v téměř 80 městech existují čtvrti, které jsou prakticky kontrolované islamisty, kde je v platnosti právo Sharia a švédské úřady do toho již nemají šanci mluvit. Největší je čtvrť Rinkeby ve Stockholmu. Policie se tam neobjevuje, nechce tam jezdit lékařská pohotovost, vládne tam chaos.

Rudolf Hruboň