Rozpad Varšavské smlouvy před 30 lety byl nevyhnutelný, ale tehdejší sovětské vedení v čele s Michailem Gorbačovem udělalo obrovskou chybu, když před koncem existence paktu nedomluvilo s členskými státy NATO, že se aliance nebude rozšiřovat na Východ. Prohlásil to ruský historik Michail Mjagkov v rozsáhlém rozhovoru, který k výročí zániku Varšavské smlouvy zveřejnila agentura RIA Novosti (viz ZDE).
Příliš důvěřivosti se vymstilo
„Sovětské vedení se dopustilo obrovské chyby. Vyšlo vstříc Západu, aniž by zajistilo klíčové zájmy Sovětského svazu a jeho právního nástupce, Ruské federace,“ řekl Mjagkov. Gorbačov měl podle jeho názoru tehdy veškeré možnosti uzavřít oficiální dohodu se Severoatlantickou aliancí, ale kvůli své přehnané důvěřivosti to neudělal. „Kdyby se tehdy uzavřela dohoda s NATO, bylo by pro alianci mnohem těžší posouvat svou infrastrukturu na východ,“ domnívá se ruský historik.
Západ získal nárazníkovou zónu
Při zpětném pohledu se podle něj ukazuje, že vyhrál jedině Západ, který získal nárazníkovou zónu východoevropských zemí. Ty ale podle něj v drtivé většině nedokázaly podstatně zvýšit životní úroveň svých obyvatel či dosáhnout výraznějšího rozvoje, ekonomicky zaostávají za nejvyspělejšími západními státy a nyní i za Čínou. Region zůstává přívěskem Západu, který si žádá více peněz, ale dostává je jen na infrastrukturu NATO, a ne na hospodářský rozvoj. Navíc se tyto státy ocitly na předním okraji možného střetu s Ruskem, ale do této situace se dostaly samy, míní ruský historik.
Otázka neutrality opět aktuální
„Dříve či později si budou klást otázku, zda to vůbec potřebovaly a zda by nebyla lepší stálá neutralita, jakou má Rakousko a Švýcarsko. Tyto otázky se budou vynořovat čím dál častěji, jak ekonomika těchto zemí bude stagnovat, což je nevyhnutelné, protože si vzaly půjčky u západních zemí a budou je muset vrátit, protože Západ není Sovětský svaz, který odpouštěl dluhy a v podstatě některé své spojence živil,“ uvádí Mjagkov. Varšavská smlouva vznikla v roce 1955 v reakci na umožnění vstupu západního Německa do NATO. Její činnost byla pozastavena 31. března 1991 a definitivně ukončena 1. července 1991.
Zpracoval Rudolf Hruboň