Věznice Leopoldov; Foto:  Google Mapy

Věznice Leopoldov; Foto: Google Mapy

Fakta

FAKTA: Vzpoura vězňů v Leopoldově

483Vzpoura vězňů v Leopoldově byla největší vězeňskou vzpourou v bývalém Československu, která se odehrála v roce 1990. Byla odstartována amnestií Václava Havla, která se nevztahovala na všechny vězně. K jejímu potlačení byla nasazena i armáda.

Průběh vzpoury

15. března 1990 217 vězňů vyhlásilo hladovku a vytlačilo dozorce z ubytovacích prostor. Brzy se počet bouřících rozrostl a věznice byla trestanci obsazena. Vůdce vzpoury se prohlásil ředitelem věznice. 150 vězňů, kteří se vzpoury odmítli účastnit, bylo drženo jako rukojmí. Začalo rabování a ničení věznice. Bezpečnostní složky v této době vyčkávaly. Teprve 28. března se rozhodlo o rychlém vyřešení situace. Tím byl pověřen Andrej Sámel. Zprvu se pokusil vyjednávat. Nakonec byl proveden zásah. Bylo při něm použito i 6 obrněných transportérů. Vězni používali ručně vyrobené zápalné lahve, kovové tyče s bodly, dýky, mačety, boxery nebo pouhé žiletky. Zasahující museli bojovat stylem muže proti muži. Po 2 a půl hodinách byla věznice obsazena bezpečnostními složkami. Škody činily téměř tehdejších 30 milionů korun a 5 budov z 11 bylo zničeno.

Po vzpouře

Soud v Bratislavě soudil 73 vězňů, z toho 61 odsoudil, 5 bylo osvobozeno a 6 vyloučeno k samostatnému soudnímu jednání. Tresty byly v celkové výši 345 let a 10 měsíců vězení. Nejvyšší trest činil 14 a půl roku. Nejnižší 18 měsíců. Dne 23. listopadu 1991 došlo v Leopoldově k útěku 7 vězňů. Jedním z nich byl i vůdce leopoldovské vzpoury Tibor Polgári. Při této události bylo zabito 5 dozorců. Na útěku byli všichni chyceni. Polgári byl nakonec odsouzen na doživotí a je mezi vězni považován za legendu. Potlačení vzpoury vyvolalo obdiv zahraničních odborníků. Přesto někteří novináři a politici označili zásah za brutální a došlo k odvolání velitele zásahu.

Pamětní deska příslušníkům vězeňské služby zavražděným v roce 1991 v Leopoldově; Foto: Google Mapy

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň