Poválečný pietní akt na uctění obětí vyhlazení Lidic; Foto: Národní archiv / Wikimedia Commons

Poválečný pietní akt na uctění obětí vyhlazení Lidic; Foto: Národní archiv / Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Vyhlazení Lidic německými nacisty za 2. světové války

Před 80 roky byla vyhlazena nacisty česká obec Lidice. O vyhlazení Lidic bylo rozhodnuto osobně Adolfem Hitlerem 9.června 1942 na základě návrhu Karla Hermanna Franka. Lidice měly být vypáleny a srovnány se zemí, dospělí muži zastřeleni, ženy uvězněny v koncentračních táborech a děti dány na „náležité vychování“.

Pomsta za atentát na Reinharda Heydricha

Navečer dne 9. června byly Lidice obklíčeny jednotkami SS a německé policie a nikdo nesměl obec opustit. Starosta byl přinucen vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů. Muži starší 15 let byli shromažďováni ve sklepě a chlévě Horákova statku.

Ráno 10. června 1942 se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy, za úsvitu pak autobusy převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia. Lidičtí muži byli posléze vyváděni ve skupinách zahradu stodoly v sousedství Horákova statku a tam stříleni. Celkem jich na tomto místě bylo povražděno 173.

Zničené Lidice; Foto: Bundesarchiv / Wikimedia Commons

Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny. V následujících týdnech a měsících byly zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří, zničen hřbitov, vykáceny stromy, sutí zavezen rybník a vše srovnáno k nepoznání.

Členové SS si prohlížejí ruiny; Zdroj: Bundesarchiv / Wikimedia Commons

Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel (192 mužů, 60 žen a 88 dětí).

Osud Lidic nebyl ojedinělý; k masakrům civilistů docházelo za druhé světové války po celé Evropě. Žádným zločinem se však nacisté před světem nepyšnili tak, jako vyhlazením Lidic. Proto se právě Lidice v očích světové veřejnosti staly symbolem boje proti německému nacismu.

Tento hrůzný zločin je dodnes mementem pro všechny, kteří by chtěli zapomenout na zločiny německého nacismu a nebo je zlehčovat.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň