Americký špionážní letoun Lockheed U-2R; Foto: Wikimedia Commons

Americký špionážní letoun Lockheed U-2R; Foto: Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Sestřelení špionážního letadla USA nad Sovětským svazem

Před 63 lety,  1. května 1960, bylo nad územím tehdejšího Sovětského svazu (poblíž Sverdlovska) sestřeleno salvou několika protiletadlových raket americké špionážní letadlo Lockheed U-2, které pilotoval Francis Gary Powers.

Americké provokace

Letoun Lockheed U-2 byl v době své aktivní služby jedním z klíčových nástrojů americké zpravodajské služby CIA, která jej používala ke špionáži sovětských aktivit nad jeho vlastním územím. U-2 bylo letadlo, jež létalo v natolik extrémních výškách, že bylo nedostupné pro jakýkoli tehdejší stíhací letoun.

Sestřelení

Powers odstartoval se svým U-2 ke špionážnímu letu nad Sovětský svaz 1. května 1960 z pákistánského Péšávaru. Letadlo bylo zachyceno radary nad Tádžikistánem. Byl vyslán záchytný letoun Su-9, kterému se sice podařilo na malou chvíli dostat do potřebné výšky, ale nepodařilo se mu navázat kontakt s cílem.

Powers se mezitím přiblížil ke Sverdlovsku a dostal se do zóny hlídané tamní raketovou baterií PVO. V 08:53 místního času explodovala první raketa S-75 za Powersovým letounem. Powers havárii přežil, byl zajat a posléze převezen do Moskvy.

Cennosti, které měl Powers použít jako úplatek v případě sestřelení; Foto: RIA Novosti, Wikimedia Commons

Mezinárodní skandál

Sestřelení U-2 nad Sverdlovskem a veřejné prozrazení celého špionážního programu mělo velmi neblahé důsledky na americko-sovětské vztahy: pařížský summit vedoucích představitelů, plánovaný na polovinu května, byl zrušen poté, co se Eisenhower odmítl za incident oficiálně omluvit. Stejně tak byla sovětskou stranou zrušena i Eisenhowerova plánovaná červnová návštěva Moskvy.

Powers byl pilot amerického letectva, později CIA. Za špionáž proti SSSR byl odsouzen na deset let v pracovních táborech, nicméně po dvou letech byl vyměněn za údajného sovětského špiona Rudolfa Abela dopadeného Američany.

Zbytky zařízení určeného k rušení pozemních radiolokátorů; Foto: RIA Novosti, Wikimedia Commons

Vyšetřování v USA

Po svém návratu do Spojených států byl Powers vyslýchán CIA a objevil se před vyšetřovací komisí Senátu. Byl kritizován za to, že neaktivoval destrukční mechanismus průzkumných zařízení, popřípadě že nepožil kyanidovou kapsli.

Trosky Powersova letounu v moskevském vojenském muzeu; Foto: Mikko Tapio Vartiainen, Wikimedia Commons

Powers zahynul 1. srpna 1977 v Los Angeles za nevyjasněných okolností při havárii jím pilotovaného vrtulníku rádia KNBC. Vrtulníku při návratu na heliport došlo palivo – příčinou byl údajně špatný ukazatel paliva.

Zdroj: Wikipedia.org (2x)

Zpracoval Rudolf  Hruboň