Tomáš Garrigue Masaryk; Foto: Josef Jindřich Šechtl / Wikimedia Commons

Tomáš Garrigue Masaryk; Foto: Josef Jindřich Šechtl / Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: První republika jako idylická doba, nebo období korupce a skandálů?

Vznik Československa byl spjat s řadou ideálů, nadějí i romantických představ. Co všechno uděláme jinak, lépe a ohleduplněji – i tak by šla do jisté míry shrnout tehdejší atmosféra. Podíváme-li se na dané období podrobněji, nalézáme skandály a aféry, které se týkaly vlastně všech oblastí společensko-politického života, jak se píše v článku na serveru Rozhlas.cz (viz ZDE).

Korupce a aféry

Aféry, úplatky, politická korupce – i to byl svět prvorepublikového Československa. Afér a skandálů bylo několik, například uhelná aféra Jiřího Stříbrného nebo cukrovarnická ve 30. letech. Ale co se týče rozměrů a dopadů, primát drží lihová aféra, nazývaná i Práškova podle hlavního aktéra. Tím byl tehdejší předseda Senátu a zároveň předseda Družstva hospodářských lihovarů Karel Prášek. Právě toto družstvo ovlivňovalo ceny lihu pomocí dispozičního fondu a mělo nepřehledné hospodaření, dokonce záhadně mizely milionové sumy.

Období kladů a záporů

„Skandály prvorepublikového Československa měly stejný základ – korupce, ovlivňování – jako dnes. První republiku vnímáme především přes Masaryka, a to byl člověk, který měl určitý morální profil. Zbývající politici byli zhruba takoví, jako ti dnes. A my se dnes můžeme právě z období první republiky poučit. Otázkou ale zůstává, zda jsme poučitelní,“ konstatuje v článku na serveru Rozhlas.cz historik Marek Junek.

Masarykův projev proti korupci

28. října 1931 vystoupil Masaryk s projevem u příležitosti 13. výročí vzniku samostatné republiky a mimo jiné prohlásil: „Nebudeme si zastírat fakta, že jsou u nás lidé, kteří svého veřejného postavení zneužívají k tomu, aby bez práce pohodlně žili a bohatli. Žaluje se právem na korupci. Je-li někdo korupčníkem nebo spojencem korupčníků, je v zájmu státu, aby byl odstraněn. Je-li ještě k tomu politicky činným, je to dvojnásob nutné,“ kritizoval neveselý stav v oblasti korupce první prezident, jak je uvedeno např. v článku na serveru iDnes.cz (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň