Pohřeb Jana Opletala v Náklu 16. listopadu 1939; Foto: Wikimedia Commons

Pohřeb Jana Opletala v Náklu 16. listopadu 1939; Foto: Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Před 83 lety zemřel student Jan Opletal zabitý německými nacisty

Před 83 lety, 11. listopadu 1939, zemřel student medicíny Jan Opletal. Podlehl následkům střelného zranění, které utrpěl při demonstraci proti německým okupantům z 28. října téhož roku v Praze. Jméno Jana Opletala zůstává symbolem hrdého vzdoru nacistům.

Odpor proti nacistické okupaci

Na podzim roku 1939 se vzedmul odpor české inteligence vůči nacistické okupaci a represivním nařízením německé státní moci uvnitř protektorátu. Jako trest přišly záhy popravy studentských vůdců a zástupců dělníků. Dne 28. října 1939, v den výročí založení samostatného československého státu, proběhly v Praze protinacistické demonstrace a nepokoje, kterých se Opletal zúčastnil. Demonstrace byly nacisty tvrdě potlačeny. Jan Opletal byl v Žitné ulici v Praze zraněn střelou do břicha pravděpodobně civilním revolverem. Zemřel 11. listopadu na zánět pobřišnice.

Pohřeb a jeho důsledky

Pohřbu Opletala se 15. listopadu zúčastnily tisíce studentů a jejich setkání přerostlo v další protinacistickou demonstraci, jejímž důsledkem bylo zavření všech českých univerzit a kolejí říšským protektorem Konstantinem von Neurathem. Více než 1200 studentů bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen a devět studentů a funkcionářů studentských organizací bylo 17. listopadu popraveno. Pro trvalou připomínku této události byl 17. listopad vyhlášen Mezinárodní unií studentů Mezinárodním dnem studentstva. Opletalovy ostatky byly převezeny do rodného Nákla, kde mu byl později vztyčen také pomník.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň