Protiletadlová obrana na střeše hotelu Moskva; Foto: Oleg Knorrin (RIA Novosti) / Wikimedia Commons

Protiletadlová obrana na střeše hotelu Moskva; Foto: Oleg Knorrin (RIA Novosti) / Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Před 81 lety zahájila Rudá armáda rozhodující protiútok v bitvě u Moskvy

Před 81 lety, 6. prosince 1941, začal protiútok Rudé armády v bitvě u Moskvy, který znamenal první vážnou porážku nacistického Německa za 2. světové války.

Bitva u Moskvy představovala poslední uskutečněnou fázi německé operace Barbarossa, která měla v průběhu války německých nacistů proti SSSR zničit Rudou armádu a ovládnout zemi. Bitva se rozpoutala poté, co německá vojska zahájila útok na hlavní město Sovětského svazu Moskvu, a pokračovala protiútokem Rudé armády, který byl zahájen právě 6. prosince 1941.

Protitankové zátarasy v Moskvě; Foto: Arkadij Šakhet (RIA Novosti) / Wikimedia Commons

Bitva probíhala od listopadu 1941 do jarních měsíců roku 1942 a skončila německým neúspěchem – vyčerpané a předchozími boji značně oslabené jednotky Wehrmachtu polního maršála Fedora von Bocka se sice dostaly až na předměstí Moskvy, ale vzápětí byly vrženy zpět jednotkami, které generál Georgij Konstantinovič Žukov povolal ze Sibiře a posílil o nově utvořené oddíly.

Jednotky Rudé Armády odcházejí na frontu; Foto: Oleg Ignatovič (RIA Novosti) / Wikimedia Commons

Bitva před Moskvou se počítá vedle obležení Leningradu, bitvy o Stalingrad, bitvy v Kurském oblouku, operace Bagration a bitvy o Berlín k rozhodujícím bitvám Velké vlastenecké války.

Německé vojenské vozidlo v blátě u Moskvy; Foto: Britting (Deutsches Bundesarchiv) / Wikimedia Commons

V této bitvě také definitivně skončila německá blesková válka Wehrmachtu během Velké vlastenecké války na území Sovětského svazu, vystřídala ji vleklá poziční válka, na kterou nebyl Wehrmacht předem připraven.

Stráž německých vojáků západně od Moskvy; Foto: Wilhelm Giers / Wikimedia Commons

Bitva před Moskvou spolu s boji o Rostov na přelomu listopadu a prosince znamenala první německou porážku a rozsáhlý ústup ve druhé světové válce. Adolf Hitler po skončení bitvy obvinil z neúspěchu velitele německých armád a většinu z nich odvolal. Na druhé straně bitva o Moskvu zvýšila sebevědomí a prestiž Rudé armády, která ukázala celému světu a hlavně nedůvěřivým Spojencům, že i do té doby neporažený Wehrmacht lze zastavit.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň