Kralupy nad Vltavou po ničivém bombardování v březnu 1945; Foto: Repro Youtube, Město Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou po ničivém bombardování v březnu 1945; Foto: Repro Youtube, Město Kralupy nad Vltavou

Historie

HISTORIE: Před 78 lety Američané bombardovali Kralupy. 245 lidí zahynulo

Dne 22. března 1945 se čtvrt hodiny před polednem rozezněl městem Kralupy nad Vltavou letecký poplach. O tři čtvrtě hodiny později se nad městem objevily americké bombardéry. Následovalo půlhodinové inferno, které stálo 245 lidských životů.

Záminkou měla být rafinerie

Od vylodění Spojenců v Normandii významně poznamenával celý průběh války v Evropě boj o pohonné hmoty. Spojenecké jednotky, které už byly v Evropě, se rychle snažily obsadit nebo zlikvidovat veškeré rafinerie a ropné zdroje, které by mohl nepřítel ještě využít. Německo mělo pohonných hmot akutní nedostatek, proto vyrábělo syntetický benzin, který se vyráběl i v rafineriích na území protektorátu. Tento fakt měl stát údajně i za leteckým útokem na Kralupy nad Vltavou.

Kralupy nad Vltavou po ničivém bombardování v březnu 1945; Foto: Repro Youtube, Město Kralupy nad Vltavou

Benzín už se ve městě nevyráběl

Kralupská rafinerie byla ale v té době již dlouho mimo provoz – Němci v ní provoz zastavili už v roce 1943. Objekt pečlivě zamaskovali a po zbytek války udržovali v provozuschopném stavu. O tom, že se v něm syntetický benzin už dva roky nevyrábí, neměli Američané plánující útok ani tušení. K prvnímu náletu na Kralupol došlo 28. prosince 1944, nebyl však úspěšný. Druhý úder na kralupskou rafinérii pak přišel 22. března 1945. A tentokrát už bombardéry svůj cíl neminuly. Na město zaútočilo podle různých zdrojů celkem 125 až 210 letadel, jež během půl hodiny svrhly na 300 tun bomb. Letadla nalétávala na město v deseti formacích, celý nálet trval s přestávkami zhruba 72 minut. Podle různých pramenů dopadlo na město dohromady 1256 až 2500 tříštivých bomb o celkové hmotnosti 316 tun.

Kralupy nad Vltavou po ničivém bombardování v březnu 1945; Foto: Repro YouTube, Město Kralupy nad Vltavou

Smrt spousty nevinných civilistů

Nálet měl za následek obrovské oběti na životech převážně civilistů. V krytu u nádraží, který dostal přímý zásah, zahynulo naráz 45 lidí. Hodně bomb dopadlo také na kralupské fotbalové hřiště. Výbuchy je celé doslova přeoraly, jeho správce byl později nalezen zabit v jednom z kráterů. Město se stalo svědkem mnoha lidských tragédií. Přímý zásah bomby usmrtil například v jediné vteřině tři generace rodiny Váchů, prarodiče, rodiče a pět dětí. V jednom z domů zahynula podle informací z městského archívu také celá rodina advokáta Hrnčíře. Tělo jedné mrtvé ženy bylo nalezeno až za komínem polorozbořeného domu, kam je vymrštila síla exploze. Celkem zahynulo 145 kralupských občanů a další stovka německých vojáků.

Zpracoval Rudolf Hruboň