Historie

HISTORIE: Před 77 lety se konala v Moskvě přehlídka vítězství

Před 77 lety, 24. června 1945, se v Moskvě na Rudém náměstí konala přehlídka vítězství – historická přehlídka k vítězství SSSR nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce.

Velkolepá akce

Přehlídka vítězství v Moskvě na Rudém náměstí 24. června 1945 byla historická přehlídka k vítězství SSSR nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce. Přehlídku přijímal zástupce vrchního velitele, maršál Sovětského svazu Georgij Žukov. Maršál Sovětského svazu Konstantin Rokossovskij přehlídce velel.

Za účelem výroby deseti praporů, pod nimiž měli na přehlídce pochodovat vlastní pluky fronty, se obrátili k odborníkům z dílny Velkého divadla. V dílnách Velkého divadla byly také vyrobeny stovky ozdobných stuh, které zdobily tyče 360 bitevních praporů. Každý prapor představoval vojenskou jednotku, která se vyznamenala v bitvách a každá ze stuh značila kolektivní hrdinský čin označený vojenským řádem.

Přehlídka v lijáku trvala dvě hodiny. Zúčastnilo se jí 24 maršálů, 249 generálů, 2 536 dalších důstojníků a 31116 vojáků. Ve 23 hodin ze 100 balónů, které do vzduchu dostali protiletadloví střelci, v salvách vyletělo 20 tisíc raket. Vrcholem svátku bylo vyobrazení řádu Vítězství, který se objevil vysoko na obloze v paprscích reflektorů.

Zpracoval Rudolf Hruboň