Svázanému a omámenému strážmistru Honzátkovi Ctirad Mašín prořízl hrdlo; Foto: Facebook

Svázanému a omámenému strážmistru Honzátkovi Ctirad Mašín prořízl hrdlo; Foto: Facebook

Historie

HISTORIE: Před 71 lety zavraždili bratři Mašínové strážmistra Honzátka

28. září 1951 přepadli tři členové kriminální skupiny bratří Mašínů služebnu SNB v Čelákovicích s cílem opatřit si zbraně. Na jejich akci doplatil životem strážmistr Jaroslav Honzátko.

Skupina bratří Mašínů

Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená zločinecká skupina operující v letech 1951 až 1953 na území Československa a během svého exodu také v Německé demokratické republice. Jejími nejznámějšími členy byli Ctirad Mašín a Josef Mašín. Dalšími členy skupiny byli Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda. Členové skupiny své kriminální činy obhajovali údajnou odbojovou činností vůči tehdejšímu komunistickému režimu. V rámci své kriminální činnosti spáchali členové skupiny několik loupežných přepadení a vražd nevinných lidí, např. účetního převážejícího výplaty apod..

Přepadení služebny SNB v Čelákovicích

Ctirad Mašín, Milan Paumer a Zbyněk Janata se 28. září 1951 rozhodli opatřit další zbraně, a proto přepadli další služebnu SNB, tentokrát v Čelákovicích. Tentokrát byl zvolen postup, který vymyslel Ctirad – a to příslušníka „okecat, pak mu říct ruce vzhůru, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat“. Čelákovického příslušníka Jaroslava Honzátka, který toho dne zastupoval za kolegu, vylákali ze služebny pod záminkou dopravní nehody. Příslušníka poté odzbrojili, svázali a vrátili se s ním na služebnu. Zde odcizili několik samopalů, pistole a střelivo. Chloroformem omámeného a spoutaného Honzátka poté podřízl Ctirad Mašín dýkou. Vražda byla považována za loupežné přepadení a její politické podbarvení vyšlo najevo až v souvislosti se soudním řízením s částí skupiny.

Pamětní deska Jaroslavu Honzátkovi; Foto: Facebook

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň