NSA je vládní kryptologická organizace Spojených států amerických, spadající pod ministerstvo obrany, která oficiálně vznikla 4. listopadu 1952. Oficiálně je odpovědná za sběr a analýzu zahraniční komunikace, koordinuje, řídí a provádí vysoce specializované činnosti, jejichž účelem je získávání zpráv zahraničních rozvědek. Je taktéž odpovědná za ochranu informačních systémů uvnitř vlády Spojených států a její komunikace s jinými agenturami.
Její hlavní činnosti:
- denně sbírá po celém světě a uchovává okolo 200 milionů SMS zpráv
- sleduje téměř 100 000 počítačů v cizích zemích
- každý den zachytí a uloží 1,7 miliardy e-mailů
- za jeden měsíc zpracuje asi 181 milionů nových záznamů (např. e-maily, audio, foto a video)
Historie
V roce 1949 byla založena Armed Forces Security Agency (AFSA) čili předchůdkyně dnešní NSA. Tato organizace byla původně zavedena v rámci Ministerstva obrany Spojených států amerických pod vedením Sboru náčelníků štábů. Úkolem AFSA bylo řízení komunikace a výzvědných elektronických aktivit Vojenské zpravodajské služby. Tato agentura ovšem měla malou moc a nedostatek centralizované koordinace.
NSA vznikla na základě výsledků zprávy CIA z roku 1951, která konstatovala, že kontrola a koordinace souboru a zpracovávání informací komunikačními výzvědnými službami se ukázala neúčinnou, a doporučila průzkum komunikačních výzvědných aktivit.
Pravomoci
NSA má některé speciální pravomoci, které nemá žádná jiná z bezpečnostních složek USA. Zejména pak odposlouchávat telefonní hovory, číst e-maily a další bez povolení soudu. Dále má speciální systémy jako „Velké ucho“, které poslouchá na dnech oceánu a informuje tak americké úřady o pohybu lodí a ponorek, a další systémy, které jsou přísně utajeny. NSA má svoji databanku, kde jsou uchovány všechny důležité a tajné informace (deklarace, smlouvy, odpalovací kódy, plány ponorek a zbraní, informace o misích USA…). Agentura by měla hrát významnou roli při potírání terorismu v USA. Spekuluje se, že měla údajně zabránit již 12 teroristickým útokům, ale tyto informace nejsou ověřeny (NSA je utajovaná organizace, takže o svých aktivitách mlčí).
Kontroverzní aktivity
NSA je nechvalně proslulá různými skandály ohledně mimosoudního odposlouchávání a shromažďování dat o občanech USA, jakož i cizích státních příslušnících.
Echelon – NSA provozuje tento projekt společně s tajnými službami dalších čtyř anglofonních států. Jedná se o systém prostředků určených k zachycování a zpracování komunikace vedené přes komunikační satelity.
Databáze telefonních hovorů – Britský deník Guardian v roce 2013 zveřejnil tajný soudní příkaz, kterým NSA získala povolení k přístupu k datům telekomunikační společnosti Verizon, jejíž služby využívá kolem 100 milionů klientů. Databáze zahrnovala vnitrostátní i zahraniční hovory. NSA sice od Verizonu údajně nezískala ani obsah hovorů, ani jména volajících. Denně však shromažďovala informace o kontaktech, místech, odkud oba účastníci hovoru telefonovali, délce jejich konverzace a celkovém času hovorů za poslední tři měsíce. Tyto snahy jsou samozřejmě dlouhodobého charakteru, s odposloucháváním začala už vláda prezidenta Bushe po 11. září 2001, úniky proběhly už v roce 2006.
PRISM – projekt zahrnuje analýzu dat poskytnutých firmami Facebook, Google, Microsoft, Yahoo a pěti dalšími americkými internetovými firmami. Informaci přinesly v červnu 2013 The Washington Post a The Guardian na základě tipu od Edwarda Snowdena, zaměstnance bezpečnostní agentury spolupracující s NSA. To způsobilo menší skandál, americká vláda sledování přiznala, všechny dotčené společnosti ho naopak popřely.
Sledování světových politiků – Sledována byla komunikace světových politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Podle německého listu Bild am Sonntag americký prezident Barack Obama nařídil NSA, aby o kancléřce vytvořila rozsáhlý spis.
Hackerské útoky – NSA má divizi zvanou Tailored Access Operations (TAO), která provádí hackerské útoky. Hackeři pod názvem Equation Group možná také pracují pro NSA a podle společnosti Kaspersky stojí Equation Group za nejméně 500 infekcemi počítačů ve finančním, energetickém, vládním i vojenském sektoru ve 42 zemích. Podle Edwarda Snowdena hackeři z NSA způsobili např. téměř kompletní internetový výpadek v Sýrii v roce 2012.
Zdroj: Wikipedia.org
Zpracoval 0Rudolf Hruboň