Hřib výbuchu bomby Castle Bravo; Foto: Ministerstvo energetiky Spojených států / Wikimedia Commons

Hřib výbuchu bomby Castle Bravo; Foto: Ministerstvo energetiky Spojených států / Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Před 69 lety provedly USA dosud nejsilnější test vodíkové bomby

Castle Bravo je krycí jméno doposud nejsilnějšího amerického testu termonukleární zbraně, který byl proveden 1. března 1954 na atolu Bikini na Marshallových ostrovech Spojenými státy.

Výbuch zabil tisíce lidí

Výbuch pumy Bravo tehdy nepřežily tisíce obyvatel okolních ostrovů Japonska, Polynésie a Mikronésie. Radioaktivní spad zasáhl více než 800 lodí plujících v tamních mořích. Šlo o největší detonaci člověkem vyrobené bomby, její síla byla až tisícinásobně ničivější než atomový výbuch, který postihl japonské město Hirošima v roce 1945. Exploze v oblasti bikinského atolu na první pohled smazala z povrchu všechny okolní korálové ostrovy.

Jaderné závody USA a SSSR přivedly svět takřka na pokraj zkázy

Závody v jaderném zbrojení odstartovaly Spojené státy v roce 1945 svržením atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. Od té doby Američané stále zlepšovali parametry svých jaderných zbraní, aby zastrašili Rusko. Poté co USA provedly v listopadu 1952 úspěšný test jejich první vodíkové pumy (viz ZDE), vyzkoušel úspěšně tehdejší Sovětský svaz v srpnu 1953 svou vodíkovou bombu. Třístupňová vodíková bomba Bravo vědce Edwarda Tellera znamenala pro USA opět vedení v jaderných závodech.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň