Fenka Lajka; Foto: Moskevský polytechnický institut

Fenka Lajka; Foto: Moskevský polytechnický institut

Historie

HISTORIE: Před 65 roky vynesl Sputnik 2 do kosmu psa Lajku, první zvíře ve vesmíru

Lajka byla fenka, která se jako první živý tvor pocházející z planety Země dostala na oběžnou dráhu. Stalo se tak 3. listopadu 1957 na palubě sovětské družice Sputnik 2. V době přípravy jejího letu bylo o vlivu kosmického letu na živé organismy známo jen málo. Vyslání zvířat do vesmíru bylo proto nezbytným předpokladem letů lidí.

Tulaččina sláva

Lajka, potulný pes odchycený na jedné z moskevských ulic, byla pro let na Sputniku 2 cvičena s dalšími dvěma psy. Vědci usoudili, že toulaví psi zvyklí na těžký život, hlad a žízeň, spíše vydrží jak výcvik, tak kosmický let. Pro let na Sputniku 2 byli trénováni tři psi: Albina, Muška a Lajka. Psi si na těsnou kabinu, ve které se nemohli otáčet, pouze sednout, postavit či lehnout, zvykali postupně, když byli drženi ve stále menších kotcích. Výzkumníci zjistili, že k přizpůsobení potřebují poměrně dlouhou dobu. Na přetížení si zvykali na centrifuze a taktéž byli přivykáni na hluk při startu rakety a na speciálně vyvinuté kašovité jídlo.

Před letem vzal vedoucí lékařského týmu Valerij Jazdovskij Lajku k sobě domů, aby si pohrála s jeho dětmi. Později k tomu ve svých vzpomínkách napsal: „Chtěl jsem pro ni udělat něco pěkného, když měla žít už jen krátce…” Technologie návratu kosmické lodi z oběžné dráhy na Zemi totiž tehdy ještě nebyly k dispozici, proto nebyl Lajčin návrat na Zem plánován. Třebaže se očekávalo, že prožije na oběžné dráze jeden týden, uhynula následkem stresu a přehřátí už zhruba 5 až 7 hodin po startu. Sputnik 2 zanikl v atmosféře Země 14. dubna 1958.

Památka na hrdinku

Hlavním výsledkem letu Lajky bylo potvrzení, že živý tvor bez problémů přežije vzlet do vesmíru a delší pobyt na oběžné dráze ve stavu beztíže. Po letu před sovětskými vědci nadále nestála otázka, zda jsou lety lidí do vesmíru možné, ale jak je bezpečně uskutečnit. Úspěšný let druhé sovětské družice, navíc s živým tvorem na palubě, posílil prestiž sovětské vědy na celém světě.

Lajce byl postaven památník – socha a pamětní deska ve Hvězdném městečku, ve kterém se připravují ruští kosmonauti. Roku 2008 byl na pozemcích Institutu vojenské medicíny v Moskvě odhalen další Lajčin památník. Lajka byla navíc námětem mnoha poštovních známek po celém světě. Příběh psa, který se nevrátil z vesmíru, je stále připomínán.

Další lety psů na oběžné dráze Země probíhaly od druhé poloviny roku 1960 a byly již koncipovány jako návratové, v rámci přípravy na let člověka.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň