12. dubna 1961 se Jurij Gagarin stal prvním člověkem na světě, který vyletěl do vesmíru. Raketa Vostok s vesmírnou lodí Vostok 1 odstartovala z kosmodromu Bajkonur. Gagarinův let trval 108 minut.
Náskok SSSR před USA ve výzkumu vesmíru
Po vypuštění první družice Sputnik 1 v roce 1957 si chtěl tehdejší Sovětský svaz udržet náskok před Spojenými státy v mírovém výzkumu vesmíru. Veškerá aktivita se tedy zaměřila na přípravu prvního letu člověka. Horečné úsilí sovětských vědců a techniků bylo završeno úspěchem již po třech a půl letech.
Úspěšný let
Vostok 1 byla kosmická loď určená pro jednoho kosmonauta, vypuštěná stejnojmennou raketou z kosmodromu Bajkonur. Start proběhl hladce, Gagarin obletěl jednou Zemi za 108 minut a vrátil se na Zemi poté, co se ve výšce 7 km nad zemí katapultoval z návratového modulu a sám se snesl na padáku.
Z neznámého pilota světovou celebritou
Po návratu z letu do vesmíru se Jurij Gagarin stal hrdinou Sovětského svazu a oslavovanou světovou celebritou. Z neznámého vojenského letce se během hodiny stal nejpopulárnější člověk planety. 14. dubna se mu dostalo triumfálního přijetí v Moskvě a v následujících dnech a měsících po celém světě od Londýna až po Havanu. V této souvislosti není bez zajímavosti, že Gagarinova vůbec první zahraniční cesta vedla do Prahy. Tehdejší Československo navštívil ještě roku 1966. Šarm, neustálý úsměv a přirozená inteligence mu na cestách získaly sympatie lidí a přispěly k jeho popularitě. Jurij Gagarin zahynul tragicky při cvičném letu 27. března 1968.
Zdroj: Wikipedia.org
Rudolf Hruboň