Koláž: slideplayer.cz

Koláž: slideplayer.cz

Historie

HISTORIE: Před 45 lety se dostal do vesmíru první Čech, Vladimír Remek

2. března 1978 vynesla sovětská kosmická loď Sojuz 28 na oběžnou dráhu kolem země dvoučlennou posádku kosmonautů – velitele lodi Alexeje Gubareva a československého kosmonauta-výzkumníka Vladimíra Remka.

Třetí stát na světě po SSSR a USA

V první polovině roku 1976 nabídl Sovětský svaz zemím sdruženým v programu výzkumu vesmíru Interkosmos účast v pilotovaných kosmických letech. V Praze probíhal výběr od června 1976. Z pilotů vojenského letectva bylo na základě pravidelných každoročních prohlídek vybráno 24 kandidátů, včetně Remka. Od prosince 1976 se v Hvězdném městečku s náhradníkem Oldřichem Pelčákem a dalšími kandidáty z Polska a NDR začal připravovat ke kosmickému letu. V červnu 1977 byly sestaveny posádky pro budoucí československo-sovětský let.

Úspěšný let

Do vesmíru Gubarev s Remkem odstartovali z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978 . Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos i v historii kosmických letů vůbec. Se stanicí Saljut 6 se Sojuz 28 spojil 3. března, po spojení se kosmonauti přivítali se členy dlouhodobé posádky stanice Jurijem Romaněnkem a Georgijem Grečkem. Po splnění programu letu se 10. března Gubarev s Remkem rozloučili s hostiteli, oddělili se Sojuzem 28 od stanice a přistáli v Kazachstánu, asi 135 km severně od Arkalyku. Celková délka Remkova letu činila 190 hodin a 18 minut.

Přistávací modul Sojuzu 28, ve kterém se Vladimír Remek a Alexej Gubarev vrátili na Zem; Foto: Oldsoft / Wikimedia Commons

Mezinárodní úspěch

Tento let znamenal tehdy pro československou kosmonautiku obrovský úspěch. To, že se právě Československo stalo třetí zemí na světě, která vyslala do vesmíru svého kosmonauta, znamenalo velké ocenění úrovně kosmického výzkumu v naší zemi. Byl to celkově 63. let kosmické lodě s posádkou z naší planety.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň