Americký špionážní letoun Boeing E-3 Sentry; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons

Americký špionážní letoun Boeing E-3 Sentry; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Před 44 lety začalo NATO špehovat Rusko systémem AWACS

Před 44 lety, 5. prosince 1978, nasadila v době vrcholící studené války Severoatlantická aliance poprvé proti Rusku letouny špionážního systému AWACS, do té doby používané pouze Spojenými státy.

Dlouhá historie vojenské špionáže USA

AWACS je v anglické vojenské terminologii označení pro létající středisko včasného varování a řízení vojenských operací, které umožňuje získávání informací s pomocí výkonného radaru a další elektroniky a poskytuje možnost dohledu, velení, kontroly vzdušného prostoru, nebo komunikace. Získané informace mohou být využity k navádění na cíle a řízení vojenských operací. Počátky systému AWACS lze vysledovat v roce 1944, kdy britské letectvo RAF začalo používat upravené bombardéry Wellington pro sledování Severního moře. Masovější využití systémů AEW/AEW&C však přišlo ze strany leteckých složek US Navy již od konce druhé světové války a na přelomu 60. a 70. let 20. století.

Sovětský svaz reagoval v roce 1984

Sovětský svaz byl nucen reagovat na eskalaci situace a vyvinul obdobný letoun pod označením Berijev A-50, který nasadil do provozu v roce 1984.

Ruský letoun včasné výstrahy Berijev A-50; Foto: Victor12 / Wikimedia Commons

Do roku 2020 by měl být nahrazen novějším provedením pod označením Berjev A-100 Premier, jehož zkoušky začaly v roce 2015.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň