Historie

HISTORIE: Před 38 lety vystoupila do volného kosmu první žena na světě, Ruska Světlana Savická

Před 38 lety, 25. července 1984, do vesmíru poprvé vystoupila první žena, sovětská kosmonautka Světlana Savická.

Od dětství snila o letech do vesmíru

Lásku k létání zdědila po svých rodičích. Její otec, Jevgenij Savický, byl letecký maršál a dvojnásobný hrdina Sovětského svazu. Proto Světlana již jako dívka od dětství snila o letech do vesmíru. Měla jsem cíl – létat. A konkrétně se účastnit letů do vesmíru. Nikdy jsem to nikomu neříkala, jelikož to bylo v době, kdy říkali, že vesmír není nic pro ženy. Letěla tam jedna žena a už to není potřeba, stačilo, všechno je jasné a tak dále,“ vzpomíná Světlana.

Úspěšná mise

Světlana Savická spolu s kosmonautem Vladimirem Džanibekovem strávili ve vesmíru celkem 3 hodiny a 35 minut. Cílem kosmonautů bylo otestovat ve vesmíru svařování elektronovým paprskem. Dne 29. července 1984 se posádka vrátila na Zemi. Jsme samozřejmě velmi spokojeni s tím, jak probíhal let. Posádka pracovala velmi harmonicky a sladěně. Zaprvé, je to zásluha celého našeho vesmírného programu, těch, co vytváří techniku a těch, co provádí experimenty,“ dělila se Světlana o své dojmy.

Dvakrát hrdinkou Sovětského svazu

V letech 1985-1986 se Savická připravovala na to, že stane v čele ženské posádky na stanici Saljut 7. Ale první ženská expedice na světě se neuskutečnila. Celkem Savická strávila ve vesmíru 20 dnů, přičemž 3 hodiny 35 minut z nich mimo kosmickou loď. Jednotku kosmonautů opustila v roce 1993 s hodností majora. Světlana Savická je jedinou ženou, které byl dvakrát udělen čestný titul Hrdina Sovětského svazu. A za to, jak přispěla rozvoji výzkumu vesmíru, po ní byly pojmenovány dvě malé planety: Č. 4118 (Světlana), Č. 4303 (Savická). Nyní je Savická místopředsedkyní Výboru ruské Státní dumy pro obranu.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň