Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Historie

HISTORIE: Před 19 lety odmítli Švédové euro

14. září 2003 odmítli Švédové v referendu připojení země k Eurozóně, když se 56,1 % z nich vyslovilo proti přijetí eura.

Historie

Švédsko je členem Evropské unie od roku 1995 a také je členem Evropské měnové unie, ale ještě nevstoupilo do Eurozóny, a proto stále používá svou vlastní měnu – švédskou korunu. Když Švédsko v roce 2001 změnilo motiv na jednokorunové minci, v médiích bylo uváděno, že se jedná o přípravu na přijetí eura.

Referendum

Podpisem smlouvy o vstupu do Evropské unie se Švédsko zavázalo, že přijme euro za svou měnu. Přestože vláda přijetí eura podporovala, rozhodla se pro vypsání celonárodního referenda, které však nedopadlo podle jejích představ a následkem toho se Švédsko v roce 2003 rozhodlo pro nepřijetí eura.

Budoucnost

Švédsko nemá, na rozdíl od nových členských států Evropské unie, které jsou v současnosti nečleny Eurozóny, žádné časové rozvržení na přijetí eura v důsledku toho, že si hodlá ještě určitou dobu ponechat švédskou korunu. 24. října 2006 prohlásil evropský komisař pro hospodářství a měnu Joaquin Almunia, že Evropská unie by teoreticky mohla zažalovat Švédsko za nepřijetí eura přes splnění všech ekonomických kritérií, ale tento postup by v současnosti nebyl vhodný a ani není nutný.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň