Manhattanské sídlo Lehman Brothers před jejich bankrotem v roce 2008; Foto: David Shankbone / Wikimedia Commons

Manhattanské sídlo Lehman Brothers před jejich bankrotem v roce 2008; Foto: David Shankbone / Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: Před 14 lety začala v USA světová ekonomická krize

Před čtrnácti lety, 7. září 2008, vypukla převzetím polostátních hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac americkou vládou naplno dosud poslední celosvětová hospodářská krize.

Hypoteční krize

Americká krize trhu s hypotékami, která v červenci a srpnu 2007 vyústila ve finanční propad burzovních trhů v USA, byla způsobena rizikovými hypotečními úvěry. Kvůli propojenosti trhů se tato krize rychle přelila do celého světa a nakonec přerostla ve světovou finanční krizi.

Ekonomická krize

Celosvětová ekonomická krize byla už v roce 2007 naznačena několika důležitými indikátory. Prvotní příčinou byla americká hypoteční krize, která postupně přerostla ve světovou finanční krizi. Bezprostřední příčinou spuštění krize bylo prasknutí nemovitostní bubliny v USA, která vrcholila v letech 2005–2006.

Příčiny krize

Realitní bublina, kdy příliš levné úvěry na pořízení vlastního bydlení vyhnaly ceny nemovitostí v USA do nadhodnocených úrovní.

Špatné nastavení kontrolních mechanismů, které umožnilo, že spousta bank po celém světě nakoupila rizikové americké finanční produkty založené na hypotékách

Ratingové agentury, které přidělovaly vysoký rating problematickým finančním produktům založeným na amerických hypotékách

Morální hazard, kdy velké americké banky investovaly do problematických finančních produktů příliš mnoho peněz svých klientů (a málo svého kapitálu)

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň