Bombardér B-52H odlétá v roce 2007 na základnu Minot Air Force; Foto: Christopher Boitz / Wikimedia Commons

Bombardér B-52H odlétá v roce 2007 na základnu Minot Air Force; Foto: Christopher Boitz / Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: V roce 2007 došlo k incidentu s jadernými bombami v USA

29. srpna 2007 došlo ve Spojených státech k incidentu, při kterém bylo 6 jaderných hlavic omylem umístěno na vojenský bombardér, který je transportoval přes území USA. Po dobu 36 hodin nebyly hlavice chráněny různými povinnými bezpečnostními opatřeními pro jaderné zbraně.

Závažný incident

Šest řízených střel AGM-129 ACM s jadernými hlavicemi W80-1 byly omylem umístěny na těžký bombardér B-52H na letecké základně Minot v Severní Dakotě a transportovány na leteckou základnu Barksdale v Louisianě. Jaderné hlavice raket měly být odstraněny dříve, než byly rakety přemístěny z jejich skladovacího bunkru na letadlo. Rakety s jadernými hlavicemi nebyly hlášeny jako chybějící a zůstaly namontovány k bombardéru.

Řízená střela AGM-129 ACM; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons

Vyšetřování

Incident byl ohlášen na nejvyšší úrovně americké armády. V reakci na incident provedly ministerstvo obrany USA a americké letectvo (USAF) vyšetřování, jehož výsledky byly zveřejněny 19. října 2007. Šetření dospělo k závěru, že četní pracovníci USAF nedodržovali standardy a postupy týkající se zacházení s jadernými zbraněmi. Výsledkem bylo, že čtyři velitelé USAF byli odvoláni a řada dalších zaměstnanců USAF byla disciplinárně potrestána a pověřena jinými úkoly. Další transporty jaderných raket ze základny Minot byly pozastaveny. USAF navíc vydalo nové pokyny a postupy pro nakládání s jadernými zbraněmi.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň